15 تیپ شخصیتی DISC ؛ آشنایی با الگوهای رفتاری دیسک

تیپ های شخصیتی disc

یکی از جذاب‌ترین کارها پس‌از انجام تست DISC، بررسی و تحلیل نتیجه آن است. هرچند که تفسیر آزمون DISC نیازمند یک دانش تخصصی است اما اطلاع از ویژگی‌های کلی تیپ‌های شخصیتی disc خالی از لطف نیست و می‌تواند اطلاعاتی کلی به ما درزمینهٔ تیپ شخصیت موردنظرمان بدهد. در این یادداشت 15 تیپ‌ شخصیتی DISC را به شما معرفی کرده و توضیح مختصری درباره ویژگی‌های رفتاری هریک از این تیپ‌ها خواهیم داد.


پیش‌نیاز درک این یادداشت، خواندن مطلب «رفتارشناسی DISC چیست؟» است؛ از دست ندهید.

تیپ ‌های شخصیتی disc

منابع مختلف درباره تعداد تیپ‌های شخصیتی DISC اظهارنظرهای مختلف کرده و هر منبع با تحلیل خود، تعدادی مشخص برای تیپ‌های شخصیتی disc تعریف می‌کند. یکی از معروف‌ترین دسته‌بندی تیپ‌های شخصیتی disc، تعریف 15 تیپ شخصیتی است. این دسته‌بندی علاوه بر 4 تیپ اصلی، 9 تیپ از ترکیب دو تیپ اصلی و 2 تیپ از ترکیب سه تیپ اصلی را در خود دارد. این تیپ‌های شخصیتی عبارتند از؛ D بالا، I بالا، S بالا، C بالا، DI، DI بالا، DC، ID، IS، IC، SD، SI، SCD، CS و CIS.

در ادامه هریک از این تیپ‌های شخصیتی disc را به شما معرفی می‌کنیم.


تیپ شخصیتی D بالا (High D) در دیسک

تیپ شخصیتی «D بالا» اولین تیپ از تیپ‌های شخصیتی D است. این تیپ شخصیتی جزو تیپ‌های خالص به‌حساب می‌آید؛ به این معنی که در آن، یکی از 4 صفت اصلی به‌طور کامل از 3 صفت دیگر بالاتر است. تیپ شخصیتی D بالا، یک تیپ شخصیتی D خالص است.

15 تیپ شخصیتی DISC ؛ آشنایی با الگوهای رفتاری دیسک 1

تیپ شخصیتی D بالا، فردی متکی‌به‌خود است که دوست دارد به دنبال راه‌حل‌های خلاقانه و فردگرایانه خود باشد. این تیپ شخصیتی اراده قوی داشته و ترجیح می‌دهد چیزی او را محدود نکند. D بالاها به‌شدت جذب فرصت‌هایی می‌شوند که آن‌ها را به اهداف شخصیشان نزدیک می‌کند. این افراد عاشق چالش‌های سخت هستند.

D بالا‌ها را می‌توانید با دستور دادن و اعمال زور کردنشان تشخیص دهید. این افراد بر روی خواسته‌های خود مصر بوده و از هر کاری برای فائق آمدن به مشکلات و رسیدن به اهدافشان دریغ نمی‌کنند. افراد تیپ شخصیتی D بالا، انتظارات بالایی از خود و دیگران داشته و وقتی کارها آن‌طور که باید پیش نمی‌رود، شروع به انتقاد می‌کنند.

یک D بالا، با تمرکز بالایی که بر روی نتیجه دارد، خیلی توجه و علاقه‌ای به تعامل با دیگران برای رسیدن به اهداف ندارد و همچنین دوست دارد محیط اطراف خود را از هر آنچه مخالف اهداف و روش اوست پاک‌سازی کند.


تیپ شخصیتی DI در دیسک

تیپ شخصیتی «DI» دومین تیپ از 4 الگوی رفتاری D در رفتارشناسی دیسک است. این تیپ شخصیتی در نمودار خود ویژگی D را به میزان زیادی داشته و پس‌ازآن ویژگی I را بالاتر از حد وسط نمودار دارد. ویژگی‌های C و S در این تیپ شخصیتی بسیار کم و پایین‌تر از حد وسط نمودار است.

15 تیپ شخصیتی DISC ؛ آشنایی با الگوهای رفتاری دیسک 3

مهم‌ترین ویژگی تیپ شخصیتی DI تمرکز او بر روی رسیدن به نتیجه است. افراد تیپ شخصیتی DI برای استقلال ارزش زیادی قائل هستند و اعتمادبه‌نفسی که از خود نمایش می‌دهند به‌قدری است که ممکن است اطرافیان آن‌ها را مغرور بنامند.

تیپ رفتاری DI روحیه رقابتی داشته و هم‌زمان به وظایف و مأموریت‌های سخت و موقعیت‌های رده‌بالا علاقه دارد. حسی که این تیپ رفتاری از خود بروز می‌دهد، نشان‌دهنده این مسئله به اطرافیان است که او «فرد مهمی» است.

یک فرد DI با به انجام رساندن مسئولیت‌های خود احساس رضایت می‌کند. او حوصله کار روتین را ندارد و دستور دادن‌های او ممکن است باعث چالش میان او و همکارانش شود. تیپ شخصیتی DI از افرادی که به‌سرعت او تصمیم نمی‌گیرند انتقاد می‌کند و قضاوت او از دیگران بر مبنای میزان نتیجه‌گیری آن‌ها است.


تیپ شخصیتی DI بالا (High DI) در DISC

تیپ شخصیتی «DI بالا» سومین تیپ از تیپ‌های الگوی رفتاری D در DISC است. در نمودار این تیپ شخصیتی، همچون نمودار تیپ «DI»، D و I بالای نمودار بوده و S و C در پایین نمودار هستند. تفاوت تیپ شخصیتی DI بالا با DI در این است که در تیپ شخصیتی DI بالا ، ویژگی I بسیار بالاتر از حد وسط نمودار و تقریباً هم‌اندازه ویژگی D است.

15 تیپ شخصیتی DISC ؛ آشنایی با الگوهای رفتاری دیسک 5

مهم‌ترین خصلت تیپ رفتاری «DI بالا» تمایل او به تأثیرگذاری بر فکر و عمل دیگران است. او تلاش می‌کند محیط اطراف خود را تحت کنترل خود درآورده و عملکرد دیگران را در راستای یک هدف از پیش تعیین شده درآورد. DI بالا ترجیح می‌دهد تا با همکاری و اقناع اطرافیان خود کار را پیش ببرد تا اینکه افکار خود را به آن‌ها دیکته کند.

شخصیت‌های DI بالا، نتیجه کاملاً روشنی در ذهن خود مدنظر دارند. آن‌ها معمولاً در تعاملات خود فرد جذابی هستند. آن‌ها برای اینکه دیگران به اهداف خود برسند، به آن‌ها آنچه می‌خواهند یا آنچه نیاز دارند؛ مانند قدرت و امنیت را می‌دهند. افراد تیپ شخصیتی DI بالا، وقتی نیاز به کمک دیگران دارند، از قدرت اقناع خود استفاده می‌کنند.

شخصیت DI بالا، از سوی دیگران پیچیده به نظر می‌آید؛ مردم، افراد DI بالا را از سویی زورگو و دور و از سویی همدل و نزدیک می‌بینند.


تیپ شخصیتی DC در دیسک

تیپ شخصیتی «DC» آخرین تیپ از 4 الگوی رفتاری D در DISC است. نمودار این تیپ شخصیتی در عین داشتن D بالا، شاهد C بالا بوده و U شکل است. ویژگی‌های S و I در نمودار این تیپ شخصیتی پایین‌تر از حد وسط بوده و علاوه بر بالا بودن C، D نیز از حد متوسط بالاتر است.

15 تیپ شخصیتی DISC ؛ آشنایی با الگوهای رفتاری دیسک 7

تیپ شخصیتی DC را باید از روی ویژگی‌های متضادش شناسایی کرد؛ این تیپ رفتاری همچنان که به دنبال نتیجه‌گیری سریع است، کمال‌گرایی را نیز در خود دارد. احتمالاً روحیه تهاجمی را نیز در این فرد خواهید دید؛ هرچند که با چاشنی احساس تعدیل‌شده است.

افراد DC سریع فکر کرده و عمل می‌کنند، هرچند که قبل از تصمیم‌گیری تمام جوانب کار را در نظر می‌گیرند. این افراد قدرت برنامه‌ریزی بالایی دارند و دوست دارند کارها مطابق نقشه پیش برود. آن‌ها در حالی در تصمیم‌گیری قوی هستند که اهمیتی به روابط خود با اطرافیان نمی‌دهند.

افراد تیپ شخصیتی DC دوست دارند برای کاوش‌های خود آزادی لازم و برای آزمودن‌ها و باز آزمودن‌های یافته‌های خود اختیارات لازم را داشته باشند. گرفتن تصمیمات روزانه برای افراد DC چندان سخت نیست، اما برای گرفتن تصمیمات بزرگ احتیاط بیشتری به خرج می‌دهند.


تیپ شخصیتی I بالا (High I) در DISC

تیپ شخصیتی I بالا، اولین تیپ شخصیتی از 4 تیپ شخصیتی الگوی I است. I بالا، جزو تیپ‌های شخصیتی خالص بوده و از چهار صفت اصلی تیپ‌های شخصیتی DISC در نمودار خود تنها I را به میزان قابل‌توجهی داشته و 3 ویژگی دیگر نمود کمتری دارند.

15 تیپ شخصیتی DISC ؛ آشنایی با الگوهای رفتاری دیسک 9

تیپ شخصیتی I بالا، اجتماعی و سخاوتمند بوده و جمع بزرگی از دوستان و همکاران را در کنار خود دارد. این شخص در حفظ شبکه ارتباطاتش به‌خوبی عمل می‌کند. افراد با I بالا بسیار خوش‌بیان هستند و از حمایت سخاوتمندانه از کارهای دیگران که نفعی در آن ندارند دریغ نمی‌کنند. درعین‌حال شبکه بزرگ ارتباطاتشان باعث می‌شود تا در کارهایشان با حمایت بزرگی از سمت دوستانشان روبرو شوند.

I بالا بیشتر از اینکه نتیجه برایشان اهمیت داشته باشد، به تأثیر متقابل آن توجه می‌کنند. این افراد در رویدادهای اجتماعی درخشان بوده و در جلسات و کنفرانس‌های کاری به‌شدت تأثیرگذار عمل می‌کنند.

تیپ شخصیتی I بالا اقناع‌کننده بوده و شوق بالایی در امور دارد. این فرد دوست دارد تا افراد را فارغ از اینکه چه می‌خواهند درک کند. مدیریت زمان برای I بالا کار بسیار سختی است و برای عملکرد بهتر در محیط کار، باید محدودیت‌هایی برای آن‌ها در ارتباط با دیگران در نظر گرفت.


تیپ شخصیتی ID در دیسک

تیپ شخصیتی «ID» دومین تیپ از 4 الگوی رفتاری منطبق با I در رفتار شناسی DISC است. در نمودار DISC این تیپ شخصیتی، ویژگی I غالب بوده و پس‌ازآن ویژگی D بیشتر از حد وسط است. ویژگی‌های رفتاری C و S در این تیپ شخصیتی پایین‌تر از حد متوسط است.

15 تیپ شخصیتی DISC ؛ آشنایی با الگوهای رفتاری دیسک 11

تیپ شخصیتی ID عاشق کار کردن در کنار دیگران و با دیگران است تا به اهدافش برسد. این تیپ شخصیتی به دلیل شخصیت برونگرا و ترغیب‌کننده‌ای که دارد به‌سادگی پشتیبانی و احترام را افزایش می‌دهد. ID توانایی خاصی در تحت تأثیر قرار دادن دیگران دارد.

افراد تیپ شخصیتی ID، ترجیح می‌دهند در محیطی پویا فعالیت کرده، مسئولیت‌های چالشی‌ای داشته و در فعالیت‌های آن‌ها تنوع وجود داشته باشد. آن‌ها دوست دارند «خوب» به نظر بیایند. مثبت بینی آن‌ها باعث می‌شود تا نسبت به محیط کار و توانایی دیگران بیش‌ازاندازه خوش‌بین باشند.

IDها برای اینکه رفتار دیگران را تغییر دهند، تمایل دارند توانایی‌های خود را بیش ازآنچه هست نمایش دهند. یک فرد ID دوست دارد آزادی لازم برای تجربه کردن را داشته و از کارهای روتین و خسته‌کننده رها باشد.


تیپ شخصیتی IS در DISC

تیپ شخصیتی «IS» سومین تیپ از 4 الگوی رفتاری با I غالب در نمودار DISC است. آنچه در نمودار پاسخنامه دیسک تیپ شخصیتی IS خواهید دید، علاوه بر میزان بالا و غالب I، بالا بودن S از حد وسط نمودار است. ویژگی‌های C و D در این تیپ شخصیتی پایین و کمتر از حد وسط نمودار است.

15 تیپ شخصیتی DISC ؛ آشنایی با الگوهای رفتاری دیسک 13

یک فرد با تیپ شخصیتی IS با روحیه گرم، همدلانه و قدرت درک بالای احساسات شناخته می‌شود. این فرد قادر به ساختن یک رابطه قوی و طولانی‌مدت است. تیپ شخصیتی IS شنونده بسیار خوبی بوده و در حل مشکلات، اثرگذار است.

تیپ شخصیتی IS برای تعامل با دیگران از یک رویکرد غیرمستقیم استفاده می‌کند. این تیپ شخصیتی، مردم‌دار بوده و دیگران را بر خود ترجیح می‌دهد، ازاین‌رو بیشتر از اینکه بر روی مسئولیت خود متمرکز باشد، به فکر وضعیت اطرافیان خود است.

افراد تیپ شخصیتی IS، به شکل بی‌نظیری با اطرافیان خود کنار می‌آیند. این افراد وقتی در موقعیتی قرار بگیرند که بر روی دیگران کنترل و قدرت داشته باشند، از این قدرت برای کمک به زیردستان خود استفاده می‌کنند. آن‌ها آرام، بی‌ریا و وفادار هستند.


تیپ شخصیتی IC در دیسک

تیپ شخصیتی «IC» چهارمین و آخرین تیپ از الگوهای رفتاری I در رفتارشناسی DISC است. نمودار DISC این تیپ شخصیتی I را به‌صورت غالب داشته و در کنار آن C نیز به میزان قابل‌توجهی از حد وسط بالاتر است. میزان الگوهای S و D در نمودار تیپ شخصیتی IC پایین بوده و چشمگیر نیست.

15 تیپ شخصیتی DISC ؛ آشنایی با الگوهای رفتاری دیسک 15

تیپ شخصیتی IC ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد. این تیپ شخصیتی در عین اینکه روابط عمومی بالایی دارد، در استفاده از کلمات نیز بسیار محتاط و دقیق است. این تیپ شخصیتی بیش‌تر روحیه پرمدعایی دارد و اعتمادبه‌نفس بالایی از خود نشان می‌دهد. او با توجهی که به دیگران نشان می‌دهد، همکاری آن‌ها را برمی‌انگیزد.

IC از قدرت اقناع‌کنندگی خود استفاده می‌کند تا دیگران را به مشارکت در پروژه‌های خود ترغیب کند. او خلاق و مدیر است و کارها را به نتیجه می‌رساند. IC، عمل‌گرا بوده و با ایجاد یک برنامه دقیق، از نحوه پیشرفت کار مطمئن می‌شود.

افراد دارای تیپ شخصیتی IC وسوسه بالایی در رسیدن به پیروزی دارند و زمانی که می‌بینند کارها مطابق برنامه و استانداردهای تعیین شده پیش نمی‌رود ناشکیبا می‌شوند.


پیشنهاد خواندنی: «آزمون DISC چیست؟»


تیپ شخصیتی S بالا (High S) در دیسک

تیپ شخصیتی S بالا، اولین تیپ شخصیتی از 4 تیپ شخصیتی با الگوی غالب S در رفتارشناسی دیسک است. S بالا، با توجه به تنها بالا بودن S در نمودار DISC آن، جزو تیپ‌های شخصیتی خالص محسوب می‌شود. در نمودار DISC این تیپ شخصیتی، ویژگی S با اختلاف زیادی نسبت به 3 ویژگی دیگر دیده می‌شود.

15 تیپ شخصیتی DISC ؛ آشنایی با الگوهای رفتاری دیسک 17

S بالا، باملاحظه و صبور بوده و همیشه آماده کمک به دیگران است. این تیپ شخصیتی به دلیل تواضع و خوش‌اخلاقی خود همواره رابطه خوبی با اطرافیان خود دارد. تیپ‌های شخصیتی S بالا به دنبال این هستند که در زندگی و محل کار خود هماهنگی ایجاد کنند و چالش‌ها را به حداقل رسانده و محیطی آرام در اطراف خود ایجاد کنند.

این تیپ رفتاری ترجیح می‌دهد با دستورالعمل‌های روشن و عملیاتی روبرو باشد تا از ثبات کاری خود مطمئن باشد. افراد دارای تیپ شخصیتی S بالا به الگوهای آشنا و پیش‌بینی پذیر علاقه دارند تا از خروجی کار خود مطمئن باشند.

این‌گونه افراد ترجیح می‌دهند در پشت‌صحنه فعالیت کرده و به پشتیبانی بپردازند تا اینکه رهبری کار را بر عهده بگیرند. S بالا به این سادگی‌ها با تغییر کنار نمی‌آید و تنها درصورتی‌که آنچه پس از تغییر به دست می‌آید به‌طور کامل و شفاف برای او توضیح داده شود، برای جلوگیری از ایجاد چالش از تغییر حمایت می‌کند.


تیپ شخصیتی SD در DISC

تیپ شخصیتی «SD» دومین تیپ از 4 تیپ شخصیتی با الگوی S غالب است. تیپ شخصیتی SD در نمودار خود علاوه بر اینکه S را به میزان بالایی مشاهده می‌کند، D را نیز بالاتر از حد متوسط و بالاتر از دو الگوی دیگر دارد. الگوهای C و I در این تیپ شخصیتی پایین‌تر از حد وسط نمودار دیده می‌شوند.

15 تیپ شخصیتی DISC ؛ آشنایی با الگوهای رفتاری دیسک 19

افراد دارای تیپ شخصیتی SD، افرادی به‌شدت مسئولیت‌پذیر و قابل‌اتکا هستند. آن‌ها به موفقیت در کارهای شخصی خود اطمینان دارند و ممکن است از پذیرفتن مسئولیت‌ها و کارهای تحت‌فشار اجتناب کنند. افراد تیپ SD زمانی احساس موفقیت می‌کنند که احساس کنند به‌طور کامل بر روی کار و زندگی شخصی خود تسلط دارند.

تیپ شخصیتی SD به‌طور مداوم به دنبال دستیابی به دستاوردهای جدید است. باوجوداینکه نتیجه‌گیری برای او اهمیت بالایی دارد، نیم‌نگاهی هم به احوال افراد درگیر پروژه دارد و مراقب آن‌ها است. بهترین انتخاب برای رهبری جریان عدالت‌خواهی و برابری خواهی، این تیپ شخصیتی است.

با توجه به خصوصیات ویژه این تیپ شخصیتی، پیش‌بینی کردن عکس‌العمل‌های او در شرایط متفاوت، اندکی دشوار است. گاهی اوقات ممکن است رو به نتیجه گرایی بیاورد و همه‌چیز را فدای نتیجه کند اما برخی زمان‌ها نیز ممکن است بدون اهمیت به نتیجه، اطرافیان خود را در نظر بگیرد.


تیپ شخصیتی SI در دیسک

تیپ شخصیتی «SI» سومین تیپ از تیپ‌های شخصیتی S است. تیپ شخصیتی SI نموداری به شکل کوه داشته و علاوه بر S بالا و غالب، ویژگی I نیز به میزان زیادی در نمودار آن مشاهده می‌شود. ویژگی‌های رفتاری D و C در نمودار این تیپ شخصیتی پایین‌تر از حد وسط هستند.

15 تیپ شخصیتی DISC ؛ آشنایی با الگوهای رفتاری دیسک 21

افراد تیپ شخصیتی SI، آسان‌گیر و آرام بوده و همیشه در جهت جریان آب شنا می‌کنند. این افراد به شکل ویژه‌ای به روابط خود با اطرافیان توجه می‌کنند و درعین‌حال مردم‌دار بوده و دیگران را بر خود ارجح می‌بینند. همدلی توأم با اشتیاق ازجمله ویژگی‌های شاخص این افراد است.

شخص دارای تیپ شخصیتی SI، دارای روحی سخاوتمند و مهربان است. او عاشق کارهای تیمی بوده و ترجیح می‌دهد روابطی با عمر طولانی داشته و محیط اطراف او تغییر چندانی نکند. توانایی او در همدلی با دیگران بدون قضاوت آن‌ها، باعث شکل‌گیری ساده روابط دوستانه برای او می‌شود.

SI مهارت‌های فوق‌العاده‌ای مربوط به وظایف خود داشته و با تبعیت از قوانین و دستورات و انجام وظایف خود، ثبات بالایی را برای محیط کار خود فراهم می‌کند. SI در عین اینکه از چالش دوری می‌کند، تلاش می‌کند با میانجی‌گری، آرامش و هماهنگی محیط اطراف خود را حفظ کند.


تیپ شخصیتی SCD در DISC

تیپ شخصیتی «SCD»، چهارمین و آخرین تیپ از تیپ‌های شخصیتی الگوی S بوده و یکی از دو تیپ شخصیتی DISC است که 3 ویژگی شخصیتی را بالاتر از حد وسط نمودار خود دارد. در نمودار این تیپ شخصیتی ، S غالب بوده و بیشتر از سایر ویژگی‌ها است. در کنار S، ویژگی‌های C و D نیز بیشتر از حد وسط نمودار هستند، که در میان آن‌ها نیز C اندکی بیش از D است. تنها، ویژگیِ I است که کمتر از حد وسط بوده و در پایین نمودار قرار دارد.

15 تیپ شخصیتی DISC ؛ آشنایی با الگوهای رفتاری دیسک 23

مهم‌ترین ویژگی‌ای که تیپ شخصیتی SCD با آن شناخته می‌شود، سرسختی و عزم راسخ او در پیگیری و رسیدن به هدف است. SCD دقیقاً و به‌روشنی می‌داند که هدفش چیست. او آرام و استوار به سمت هدف ثابت خود حرکت می‌کند. با یک برنامه دقیق و سازمان‌دهی شده، SCD به‌خوبی از پس کار خود برمی‌آید.

افراد دارای تیپ شخصیتی SCD علاقه فروانی به چالش‌هایی دارند که برای حل آن‌ها نیاز به منطق است، نه احساس. گاهی اوقات سرسختی و عزم راسخ آن‌ها نیاز به جهت‌دهی مجدد دارد. آنچه برای این گروه افراد ارزشمند است، انجام کارها به بهترین شکل است.

SCD، علاقه زیادی به بر عهده گرفتن مسئولیت‌های سنگین داشته و اهمیت زیادی به جزئیات مهم می‌دهد. او توانایی بالایی در درس گرفتن از تجارب گذشته داشته و هر زمان لازم باشد عملکرد خود را اصلاح می‌کند.


تیپ شخصیتی C بالا (High C) در DISC

تیپ شخصیتی C بالا یا همان High C جزو تیپ‌های شخصیتی خالص بوده و اولین تیپ شخصیتی از 3 تیپ الگوی C در دیسک است. در نمودار DISC این تیپ شخصیتی، ویژگی C به میزان زیادی بالا بوده و دیگر ویژگی‌ها مقدار پایینی دارند.

15 تیپ شخصیتی DISC ؛ آشنایی با الگوهای رفتاری دیسک 25

مهم‌ترین ویژگی تیپ شخصیتی « C بالا»، تمایل به انجام کامل، دقیق و بی‌عیب و نقص امور است. این تیپ شخصیتی به‌طور پیوسته فرایندها و ایده‌ها رو زیر سؤال می‌برد تا مطمئن شود همه‌چیز به‌درستی انجام خواهد شد. افراد C بالا، نظام‌مند، عمل‌گرا و کارآمد هستند.

C بالا بر اساس تحلیل‌های منطقی از داده‌های عینی و قابل‌اندازه‌گیری تصمیم گیری میکند و به‌هیچ‌عنوان در شرایط مهم تصمیم‌گیری به احساسات خود تکیه نمی‌کند. افراد دارای تیپ شخصیتی C بالا ترجیح می‌دهند به‌صورت انفرادی کار کنند، و در صورت نیاز به کار با دیگران، بسیار هدفمند و سیاستمدارانِ عمل می‌کنند.

C بالا در برخورد با دیگران و محیط اطراف خود تلاش می‌کند تا احساسات خود را بروز نداده و تنها به منطق خود تکیه کند. همچنین طراحی نقشه‌های خود را بر اساس یافته‌های عینی بناکرده و هنگام بررسی نتایج نیز به دنبال تأثیر عینیات بر نتیجه است.


تیپ شخصیتی CS در دیسک

تیپ شخصیتی CS دومین تیپ شخصیتی از 3 تیپ شخصیتی الگوی C در رفتار شناسی DISC است. CS در نمودار DISC خود، علاوه بر اینکه خصلت C را به‌صورت غالب دارد، خصلت S را نیز بیش ‌از حد وسط نمودار دارد. خصلت‌های D و I در نمودار این تیپ شخصیتی کم بوده و پایین‌تر از حد وسط نمودار است.

15 تیپ شخصیتی DISC ؛ آشنایی با الگوهای رفتاری دیسک 27

یک کمال‌گرا اگر بخواهد با یک جمله شخصیت خود را نشان دهد، خواهد گفت «اگر کارها قرار نیست به شکل عالی انجام شوند، پس چرا اصلاً انجام می‌شوند؟». موتور محرکه یک کمال‌گرا، دقت و منطق است. کمال‌گرا کارهای خود را با دقت و صبر و حوصله انجام می‌دهد و نتیجه‌ای که به دست می‌آورد از کیفیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

افراد تیپ شخصیتی CS برنامه‌ریزی‌های دقیقی انجام داده و تمام فرایندها را برای پیشبرد زندگی شخصی و حرفه‌ای خود، مطابق آنچه برنامه‌ریزی کرده‌اند به کار می‌گیرند. این افراد ازآنچه خارج از برنامه و غیرمترقبه است دوری می‌کنند. آن‌ها وقتی نیاز به دقت در جزئیات باشد، تمام تلاش خود را خرج می‌کنند تا بهترین نتیجه حاصل شود.

CS، استانداردهای بالایی داشته و برای رسیدن به نتیجه به فرایندهایی که از قبل پیش‌بینی کرده است پایبند می‌ماند. او از اینکه با پشتکار و صبر و حوصله چالش‌ها را از پیش رو بردارد لذت می‌برد. CS در محیط اطراف خود نیازمند افرادی است که با انرژی مثبت، بازخورد خوبی از عملکرد او داده و او را تشویق به ادامه کار کنند.


تیپ شخصیتی CIS در DISC

«CIS» آخرین تیپ شخصیتی از 15 تیپ شخصیتی DISC، سومین و آخرین تیپ شخصیتی با الگوی C و دومین و آخرین تیپ شخصیتی با 3 خصلت برجسته است. در نمودار تیپ شخصیتی CIS، علاوه بر اینکه خصلت C بیش از سایر خصلت‌ها دیده می‌شود، به ترتیب خصلت‌های I و S نیز بالا بوده و بیش‌تر از معدل نمودار هستند.

15 تیپ شخصیتی DISC ؛ آشنایی با الگوهای رفتاری دیسک 29

تیپ شخصیتی CIS از اینکه عضو یک تیم بوده و به موفقیت دیگران کمک کند لذت می‌برد. او ترجیح می‌دهد نقش پشتیبان را داشته باشد تا اینکه فرماندهی را بر عهده بگیرد. درعین‌حال دوست ندارد که مسئولیت تصمیم‌گیری‌های بزرگ و پر ریسک را بر عهده بگیرد. او اگر زمان کافی برای فکر کردن به کارهای در حال انجام داشته باشد، می‌تواند دیدگاه‌های خوبی را به تیم تزریق کند.

افراد تیپ شخصیتی CIS ممکن است به دلیل سرعت پایین خود اطرافیان را ناامید کنند. آن‌ها دوست دارند در محیطی باشند که سرشار از همکاری و آرامش بوده و اطرافیان به یکدیگر اعتماد داشته و از حضور همدیگر لذت ببرند. چیزی که به آن‌ها انگیزه می‌دهد مشارکت در پروژه‌ای است که نیازمند توجه به جزئیات است.

برای تیپ شخصیتی CIS، عملکرد روزانه خوب و انضباط شخصی از اهمیت بالایی برخوردار است. او انتظارات بالایی از خود و اطرافیانش داشته و زمانی که این انتظارات برآورده نمی‌شوند، هیچ توجیهی را نمی‌پذیرد.


تیپ‌های شخصیتی disc را بهتر بشناسید

آنچه خواندید، خلاصه‌ای بود از خصلت‌های 15 تیپ شخصیتی رفتار شناسی DISC. احتمالاً شما نیز متعلق به یکی از این 15 الگوی رفتاری هستید. بااین‌حال این یک الگوی کلی است و شما مخلوق منحصربه‌فردی هستید که برای شناخت خود نیاز به اطلاعات بیشتری دارید.

اگر تمایل به خودشناسی و شناخت بیشتر اطرافیان دارید، می‌توانید در دوره‌های آموزش رفتارشناسی DISC شرکت کنید. این کلاس‌ها علاوه بر اینکه شما را به خودشناسی می‌رسانند، راه‌هایی پیش روی شما می‌گذارند تا بتوانید تغییراتی را نیز در خود ایجاد کنید تا به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا کرده و زندگی مطلوب‌تری را تجربه کنید.

برای اطلاع از زمان و مکان برگزاری آخرین کلاس رفتارشناسی DISC پریسا موسائی، می‌توانید با شماره‌های آورده شده در وب‌سایت تماس بگیرید. این لحظه می‌تواند آغاز فصل تغییرات بزرگ در زندگی شما باشد.

Related Posts

نظرات (6)

احمد شاندرمنی

سلام
بسیار عالی
دستتون واقعاً درد نکنه
هیچ جا مطلب به این کاملی درباره شخصیت های دی آی اس سی نخونده بودم
دست مریزاد

سلام احمدجان
بسیار ممنون و سپاس گذار از لطفی که داری

با سلام
ممنون از مطالب بسیار جامع شما
خدا قوت

سلام وقت بخیر:
من این محتوای شما رو خوندم واقعا بسیار مفید بود.
از نویسنده این محتوا واقعا تشکر میکنم
از مدیر سایت نیز تشکر میکنم بخاطر تدوین و نوشتن چنین محتواهایی ..
یه بار اومدم تو سایتتتون یک ساعته دارم میگردم
واقعا سایت عالی دارید ..
من سایتتون رو بوکمارک کردم
و وارد خبرخوان خودم کردم ک تا شما محتوایی رو گذاشتید سریع بخونمش
مرسی از سایتتتون
دیزاین عالی
محتوا عالی
همینجوری ادامه بدید ..

سلام
من متوجه نشدم این ۱۵تارو چه حسابی انتخاب شده اند.مثلا چطور scd داریم ولی sid نداریم؟
روی چه حسابی این ۱۵تا مطرح شده اند؟ 😳😳😳

سلام تشکر فراوان فقط در این تستها که به صورت 3 تایی نتیجه رو میدن تفسیرش به چه شکل هست؟ مثلا میگه “رفتار تطبیق یافته DISC شما I / C / S است.” یا رفتار طبیعی DISC شما S / I / C است.

نظر شما چیه؟