جلسات کوچینگ چگونه برگزار می‌شود؟

شاخه های کوچینگ

بالاخره دل خود را به دریا زده‌اید و تصمیم خود را گرفته‌اید که سراغ کوچینگ بروید؛ با یک مرکز کوچینگ و یا یک کوچ هماهنگ کرده‌اید و تاریخ اولین جلسه کوچینگ خود را معین کرده‌اید. در این شرایط اولین سؤالی که ذهن شما را بدجوری مشغول خود می‌کند این است که جلسات کوچینگ چگونه برگزار می‌شود و اساساً فضای یک جلسه کوچینگ چگونه است؟ در این یادداشت کنجکاوی شما را پاسخ داده‌ایم.

فضای جلسه کوچینگ چگونه است؟

اول‌ازهمه باید بدانید که فضای جلسات کوچینگ چگونه است. جلسات کوچینگی که به‌صورت فردی برگزار می‌شود، معمولاً در یک اتاق و با حضور فرد و کوچ دایر می‌شود. کوچ فضایی خصوصی و البته صمیمی را برای فرد ایجاد می‌کند تا بتوانند به‌راحتی با یکدیگر صحبت کنند.

مطمئناً کوچ تمام تلاش خود را خواهد کرد که فرد در اولین جلسه به‌سرعت به فضا عادت کند و اصطلاحاً «یَخَش آب شود» تا اثربخشی کوچینگ بالا برود. کوچ ممکن است از موسیقی استفاده کند و یا با پذیرایی از فرد، فضای اولین جلسه را گرم‌تر کند. مطمئناً گرم کردن فضای جلسات بعدی کار ساده‌تری خواهد بود.

جلسات کوچینگ آنلاین نیز شرایط تقریباً مشابهی را تجربه خواهند کرد. درصورتی‌که کوچ و فرد آشنایی قبلی داشته باشند، همه‌چیز طبق روال پیش خواهد رفت. درصورتی‌که جلسه اول باشد، کوچ با تکنیک‌هایی فرد را وارد فضای کوچینگ خواهد کرد و مطمئن خواهد شد که او آماده فرایند کوچینگ است.

پیشنهاد خواندنی: «کوچینگ چیست؟»

تفاوت کوچینگ و مشاوره

جلسات کوچینگ به چه ترتیبی برگزار می‌شوند؟

ترتیب کارها و آنچه در جلسه کوچینگ خواهد گذشت، بستگی به مدل کوچینگ انتخاب‌شده از سوی کوچ دارد. با تمام این‌ها، جلسات کوچینگ معمولاً از یک ترتیب و نظم مشابهی پیروی می‌کنند.

احتمالاً پیش از شروع جلسه کوچینگ و قبل از تعیین زمان جلسه، کوچ با پرسیدن سؤالاتی با هدف کلی فرد از مراجعه به او مطلع می‌شود. در ابتدای جلسه، کوچ با فرد صحبت خواهد کرد و مشکلی که قرار است در این جلسه درباره آن صحبت شود مشخص می‌شود. بعد از مشخص شدن مشکل، کوچ و فرد هدف و خروجی مشخصی برای این جلسه کوچینگ تعیین می‌کنند.

حالا فرایند کوچینگ رسماً آغاز می‌شود و کوچ با پرسیدن سؤالات متناوب، تلاش می‌کند تا فرد را راهبری کرده و به او کمک کند تا برای مشکل مشخص‌شده راه‌حل پیدا کرده و راه رسیدن به هدف این جلسه کوچینگ را بیابد. فرد به کمک کوچ، بهترین راه‌حل و راهکار را انتخاب خواهد کرد و بعدازآن کارهایی که باید برای اتخاذ این راهکارها انجام دهد را مشخص می‌کند.

کوچ در فرایند کوچینگ تلاش می‌کند فرد را از داشته‌های خود آگاه کرده و انگیزه لازم برای حرکت به‌سوی هدف را به او دهد. حال فرد متعهد می‌شود که وظایف خود در قبال راهکارها و راه‌حل‌ها را به‌خوبی انجام دهد. در انتها کوچ و فرد بار دیگر آنچه در جلسه گذشت را مرور می‌کنند. بعد از پایان جلسه، فرد موظف می‌شود در فاصله این جلسه و جلسه بعدی، کارها و تمریناتی را در راستای اهداف بلندمدت خود انجام دهد.

آنچه از ترتیبات جلسه کوچینگ خواندید، همان‌طور که گفته شد وابسته به مدل کوچینگی است که کوچ انتخاب می‌کند؛ ازاین‌رو ممکن است کوچ شما ترتیبات متفاوتی را در جلسات کوچینگ شما پیاده کند. بااین‌حال، کلیات برگزاری جلسات کوچینگ مشابه همین منوال است.

دراین‌زمینه پیشنهاد می‌کنم یادداشت: «مدلهای کوچینگ» را مطالعه کنید.

تعریف کوچینگ چیست

جلسه کوچینگ چقدر زمان می‌برد؟

مدت‌زمان جلسات کوچینگ به هدف کوچینگ و سبک کار کوچ بستگی دارد. مدت‌زمان جلسات کوچینگ می‌تواند بین 5 دقیقه تا چند ساعت متغیر باشد. ممکن است این‌طور احساس کنید که جلسات کوچینگ طولانی‌تر نتایج بهتری خواهند داشت، اما این ذهنیت درست نیست. کوچ، بسته به شرایط فرد، تعیین می‌کند که جلسه کوچینگ چقدر زمان ببرد.

در حال حاضر بهترین مدت‌زمان جلسات کوچینگ بین 45 دقیقه تا یک ساعت تعریف می‌شود. بیشتر کوچ‌ها جلسات خود را با این مدت‌زمان مدیریت می‌کنند. توجه داشته باشید که در جلسه کوچینگ مطیع زمان‌بندی کوچ باشید تا او بتواند بهترین نتیجه را از جلسه با شما بگیرد.

فاصله جلسات کوچینگ چقدر است؟

ازجمله سؤالاتی که حتماً برای شما پیش خواهد آمد این است که جلسات کوچینگ با چه فاصله زمانی‌ای برگزار خواهند شد. این مسئله به مشکل فرد و سیاست کاری کوچ بستگی دارد. ممکن است کوچ تصمیم بگیرد که دو جلسه در هفته، کوچینگ برگزار کند و یا ممکن است جلسات ماهیانه و یا دو ماه یک‌بار تعیین کند.

نوع مشکلات و اهداف فرد تأثیر مستقیم در فاصله میان جلسات دارد. اگر فرد چالشی جدی را دنبال کند که نیازمند پیگیری زیاد است، فاصله میان جلسات کاهش میابد. همچنین اگر فرایند کوچینگ، نیازمند جلسات زیاد باشد و اهداف کوتاه‌مدت و با تارگتهای زمانی کوتاه‌مدت تعیین شوند، فاصله جلسات کوتاه خواهد شد. از سویی دیگر اگر اهدافی که فرد دنبال می‌کند و تکالیفی که باید در میان جلسات کوچینگ انجام دهد نیازمند زمان زیادی باشد، فاصله میان جلسات نیز بیشتر می‌شود. معمولاً وقتی فرد اهداف درونی‌تر و بلندمدت‌تری دارد، فاصله میان جلسات بیشتر است.

کوچینگ زندگی چیست؟

برای جلسات کوچینگ کجا برویم؟

در حال حاضر افراد بسیاری در ایران اقدام به ارائه خدمات کوچینگ و برگزاری جلسات کوچینگ می‌کنند. پریسا موسائی؛ کوچ ICI و ICF و روانشناس، در حال حاضر به‌صورت فردی و گروهی اقدام به برگزاری جلسات لایف کوچینگ، کوچینگ فردی و سلف کوچینگ می‌کند. برای اطلاع از نحوه برگزاری جلسات کوچینگ پریسا موسائی و گرفتن وقت، با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید. همین لحظه می‌تواند شروع تحولی بزرگ در زندگی شما باشد.

Related Posts

نظر شما چیه؟