دوره کوچینگ چیست و به چه دردی می‌خورد؟

تفاوت دوره کوچینگ زندگی با مشاوره

درباره دوره ‌های کوچینگ شنیده‌اید، اما نه می‌دانید چیست و نه می‌دانید به چه دردی می‌خورد! واقعیت این است که خیلی درباره کوچینگ نمی‌دانید و حالا می‌خواهید اطلاعاتی درباره آن کسب کنید. در این یادداشت به شما خواهیم گفت که دوره کوچینگ چیست.

کوچینگ چیست؟

برای اینکه بدانید دوره کوچینگ چیست، ابتدا باید بدانید که کوچینگ چیست. کوچینگ، به زبان ساده، فرایندی است که فرد در آن به کمک کوچ و با تکیه‌بر توانایی‌های خود، مشکلات خود را از پیش رو برداشته، به اهداف خود رسیده، استعدادهای خود را شکوفا کرده، کیفیت زندگی خود را بالا برده و درمجموع به آنچه می‌خواهد باشد تبدیل می‌شود.

تعریف بالا، تعریف کوتاه و گویایی از کوچینگ بود. برای اینکه به‌طور دقیق بدانید کوچینگ چه چیزی است، توصیه می‌کنم یادداشت «کوچینگ چیست؟» را مطالعه کنید که به‌طور کامل شما را با این رویکرد و چندوچون آن آشنا می‌کند.

کوچ کیست؟

حتماً در خلال خواندن تعریف بالا از کوچینگ، این سؤال برای شما پیش آمده است که کوچ کیست؟ کوچ فردی است که به‌صورت تخصصی بر روی کوچینگ مطالعه کرده و آموزش دیده است. کوچ با تکیه‌بر مهارت‌های خود و تکنیک‌های کوچینگ، به افراد کمک می‌کند تا از آنچه هستند به آنچه می‌خواهند باشند برسند.

البته همه‌چیز به این سادگی‌ها هم نیست. یک کوچ برای اینکه بتواند دوره کوچینگ برگزار کند، باید شایستگی‌ها و صلاحیت‌های بسیاری داشته باشد. توصیه می‌کنم برای اینکه به‌طور دقیق بدانید کوچ چه کسی است، یادداشت «کوچ کیست» را مطالعه کنید. همچنین می‌توانید برای آشنایی با صلاحیت‌های کوچ، یادداشت «صلاحیتهای کوچینگ» را مطالعه کنید.

تفاوت کوچینگ و مشاوره

جلسه کوچینگ چگونه برگزار می‌شود؟

آخرین چیزی که قبل از تعریف دوره کوچینگ باید بدانید، نحوه برگزاری جلسات کوچینگ است. جلسه کوچینگ، به‌صورت فردی یا گروهی برگزار می‌شود. جلسات کوچینگ فردی، در فضایی خصوصی و البته صمیمی، با حضور کوچ و فرد برگزار می‌شود. کوچ با تکیه‌بر مدل کوچینگ موردنظر خود، جلسه کوچینگ را اداره می‌کند. معمولاً شروع جلسه با صحبت درباره مشکل فرد آغاز شده و پایان جلسه نیز مروری است بر آنچه در جلسه گذشت و نتیجه‌ای که از آن گرفته شد. فرد نیز مکلف می‌شود تا جلسه بعدی تکالیف و تمرین‌هایی را انجام دهد.

جلسات کوچینگ البته تدابیر و ترتیبات خاصی دارند که صحبت درباره آن‌ها، این یادداشت را طولانی می‌کند. بر اینکه درباره جلسات کوچینگ بیشتر بدانید، توصیه می‌کنم یادداشت «جلسات کوچینگ چگونه برگزار میشود» را حتماً مطالعه کنید. اگر درباره مدلهای کوچینگ هم کنجکاو شده‌اید، یادداشت «مدلهای کوچینگ» اطلاعات شما را دراین‌باره بیشتر خواهد کرد.

دوره کوچینگ چیست؟

حالا رسیدیم سر اصل مطلب که درباره دوره‌های کوچینگ است. دوره کوچینگ، به مجموعه جلسات کوچینگ گفته می‌شود که با هدف و برنامه‌ای خاص و به دو صورت فردی و گروهی برگزار شده و در مدت‌زمانی معین شروع و پایان میابد. همان‌طور که گفته شد، ابتدا و پیش از شروع دوره کوچینگ، هدف مشخصی برای آن در نظر گرفته می‌شود که این هدف معمولاً از سوی مُراجع یا مراجعان انتخاب می‌شود.

مدت‌زمان و تعداد جلسات دوره کوچینگ معمولاً از قبل تعیین می‌شود اما در برخی موارد، به‌خصوص در دوره‌ های کوچینگ فردی، ممکن است تعداد جلسات از قبل تعیین نشده و با توجه به میزان پیشرفت فرد و تا رسیدن به هدف موردنظر، دوره کوچینگ ادامه داشته باشد.

دوره‌های کوچینگ به چه صورت‌هایی برگزار می‌شوند

همان‌طور که گفته شد، دوره‌ های کوچینگ به دو صورت فردی و گروهی برگزار می‌شوند. دوره‌های فردی، همان‌طور که از نام آن پیداست، به‌صورت شخصی و چهره به چهره برگزار می‌شود. این دوره‌ها معمولاً از نوع کوچینگ رشد فردی هستند. دوره‌های کوچینگ فردی، به‌صورت اختصاصی به مشکلات و اهداف فرد اختصاص داشته و می‌تواند به‌صورت مشخص به مشکل خاصی از فرد اختصاص داشته باشد.

دوره‌های کوچینگ گروهی به‌صورت‌های مختلفی برگزار می‌شوند. معمولاً هرقدر تعداد افراد شرکت‌کننده در دوره بیشتر باشد، تعداد جلسات آن کمتر و اهداف آن محدودتر است. در سویی دیگر، جلساتی که با تعداد نفرات کمتر برگزار می‌شود، معمولاً تعداد جلسات بیشتری داشته و در مدت‌زمان بلندتری برگزار می‌شوند. همچنین این‌گونه دوره‌ها اهداف بزرگ‌تری برای خود تعریف می‌کنند. دوره‌های کوچینگ گروهی، معمولاً از نوع لایف کوچینگ، سلف کوچینگ و یا بیزینس کوچینگ هستند.

دوره های کوچینگ آنلاین

چه دوره‌های کوچینگ فردی باشد چه گروهی، می‌تواند به‌صورت آنلاین هم برگزار شود. در حال حاضر اقبال به دوره‌های آنلاین بیشتر شده است. دوره‌های آنلاین معمولاً بر بستر نرم‌افزارهای جلسات ویدئویی هستند و در آن‌ها کوچ و افراد شرکت‌کننده به‌صورت تصویری یکدیگر را می‌بینند.

بهترین دوره کوچینگ کجا برگزار می‌شود؟

در حال حاضر دوره‌های کوچینگ متنوع و متعددی در سراسر کشور و توسط کوچ‌های معتبر و حرفه‌ای برگزار می‌شود. این دوره‌ها در انواع مختلف؛ به‌صورت فردی و گروهی و آنلاین و حضوری برگزار می‌شوند. با تمام این‌ها نمی‌توان به‌سادگی گفت که بهترین دوره کوچینگ کجا و توسط چه کسی برگزار می‌شود. دوره‌های لایف کوچینگ، سلف کوچینگ و کوچینگ فردی پریسا موسائی، ازجمله دوره‌های کوچینگی است که به‌صورت مستمر در حال برگزاری است.

پریسا موسائی؛ کوچ ICI، کوچ ICF و روانشناس بوده و چندین سال است که در حوزه کوچینگ، مشاوره و رفتارشناسی DISC فعالیت جدی دارد. برای ثبت‌نام در دوره‌های کوچینگ پریسا موسائی، همین حالا می‌توانید با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید و یا از طریق صفحه «درخواست وقت»، از پریسا موسائی وقت کوچینگ بگیرید. امروز می‌تواند روز آغاز تغییرات بزرگ در زندگی شما باشد.

Related Posts

نظر شما چیه؟