سلف کوچینگ چیست

سلف کوچینگ چیست

این روزها در کنار واژه کوچینگ، اصطلاح «سلف کوچینگ» نیز به‌شدت رواج یافته است. سلف کوچینگ مورد استقبال بسیاری از مدیران و طبقه تحصیل‌کرده قرارگرفته است. چه بسیار کسانی که ما را تشویق به رفتن به دوره‌های سلف کوچینگ می‌کنند و یا به ما از این خبر می‌دهند که سلف کوچینگ می‌کنند. در این یادداشت به شما خواهیم گفت سلف کوچینگ چیست؟

سلف کوچینگ چیست

سلف کوچینگ توانایی مدیریت و هدایت خویشتن برای حل مشکلات، رسیدن به اهداف، شناسایی استعدادها و به حداکثر رساندن قابلیت‌ها و فراهم آوردن فضایی برای رشد شخصی است. سلف کوچینگ توانایی دیدن خویشتن از بالا و رسیدن به خودآگاهی و خودشناسی است. سلف کوچینگ یعنی به درجه‌ای از شناخت از خویش برسید که بتوانید تشخیص دهید که بهترین برای شما چیست و چگونه می‌توان به آن دست‌یافت. به زبان ساده، سلف کوچینگ توانایی ایجاد تغییرات بزرگ و مثبت در خویشتن، بدون نیاز به فرد دیگر است.

سؤال سلف کوچینگ چیست پاسخی به‌مراتب عمیق‌تر و طولانی‌تر دارد. برای اینکه پاسخ دقیق‌تری به آن دهیم بهتر است نگاهی به معنی واژه سلف کوچینگ بیندازیم.

سلف کوچینگ یعنی چه؟

«سلف کوچینگ» (self-coaching) از دو کلمه «سلف» به معنی «خویش» و «کوچینگ» به معنی «راهبری» تشکیل‌شده است. بنابراین اگر معنی این دو کلمه را در کنار هم قرار دهیم، ترجمه سلف کوچینگ می‌شود «خویش راهبری». البته خویش راهبری گنگ است و به‌صورت کامل بیان‌کننده مفهوم سلف کوچینگ نیست. برای فهم سلف کوچینگ باید بدانیم که کوچینگ چیست.

به تعریف «ICF» (فدراسیون بین‌المللی کوچینگ) کوچینگ عبارت است از «همراهی کوچ با مراجعه‌کننده‌ها در یک فرایند فکری عمیق و خلاقانه که الهام‌بخش آن‌ها برای به حداکثر رساندن استعدادهای حرفه‌ای و شخصی آن‌ها است». در حقیقت کوچینگ فرایندی است که در آن فرد با کمک کوچ یا مربی خود، اهداف خود را شناسایی کرده و راه رسیدن به آن‌ها را پیدا می‌کند. این اهداف می‌تواند حل مشکلی خاص، رسیدن به دستاوردی خاص و یا شکوفا کردن یک استعداد باشد.

در‌همین‌باره: «کوچینگ چیست؟»

تفاوت کوچینگ و سلف کوچینگ چیست؟

حالا می‌توانیم درباره این صحبت کنیم که تفاوت کوچینگ و سلف کوچینگ چیست. همان‌طور که احتمالاً تا اینجای یادداشت متوجه شدید، مهم‌ترین تفاوت کوچینگ و سلف کوچینگ، شخص «کوچ» است. در کوچینگ، یک کوچ در کنار فرد قرار می‌گیرد و او را در مقاطع مختلف کمک و یاری کرده و اصطلاحاً «راهبری» می‌کند.

بیشتر بدانید : «کوچ کیست؟»

اما در سلف کوچینگ، این خود فرد است که باید نقش کوچینگ را برای خود ایفا کرده، خود را راهبری کرده و در مقاطع مختلف حرکت در مسیر رسیدن به هدف، به خود انگیزه می‌دهد. فرد در سلف کوچینگ به چنان درجه‌ای می‌رسد که می‌تواند نگاه بدون قضاوتی به عملکرد و نقاط قوت و ضعف خود داشته باشد و به چنان خودشناسی و خودآگاهی‌ای دست یافته است که تمام کیفیات شخصیتی خود را به‌خوبی می‌شناسد.

چه کسی می‌تواند سلف کوچینگ کند

شناخت متد کوچینگ شرط توانایی سلف کوچینگ کردن است. شخصی که می‌خواهد سلف کوچینگ کند، باید به میزانی کوچینگ کردن را یاد بگیرد تا بتواند خود را کوچ کند. این مسئله نیاز به یک دوره آموزشی زیر نظر یک کوچ حرفه‌ای را دارد.

اما پیش‌نیاز یادگیری سلف کوچینگ، کوچینگ خود فرد است. درواقع فرد باید ابتدا کوچینگ شود، سپس سلف کوچینگ را یاد بگیرد.

سلف کوچینگ یعنی چه

سلف کوچینگ چه مزایایی دارد

وقتی خود شما کوچ خودتان باشید، همیشه و در هر شرایطی یک کوچ شما را همراهی می‌کند تا به شما انگیزه بدهد و شما را در مسیر قرار دهد؛ این عبارت شاید بهترین تعریف برای مزیت سلف کوچینگ باشد. فهرست زیر با جزئیات بیشتر به شما از مزایای سلف کوچینگ می‌گوید.

مزایای سلف کوچینگ

  • سریع‌ترین نوع کوچینگ است و در لحظه در اختیار شما است
  • شناخت شما نسبت به نقاط ضعف و قوتتان را افزایش می‌دهد
  • باعث می‌شود تا به‌طور کامل مسئولیت چالش‌ها و مشکلاتتان را بر عهده بگیرید و درعین‌حال از اینکه به‌تنهایی و تنها با تکیه بر توان خود توانسته‌اید در زمینه‌ای موفق شوید لذت ببرید
  • به میزان زیادی شما را توانمند کرده و اعتمادبه‌نفس و مسئولیت‌پذیری را در شما افزایش می‌دهد
  • انگیزه‌های شما را به شکلی مضاعف افزایش می‌دهد
  • خلاقیت و توانایی حل مشکل را در شما افزایش می‌دهد
  • شما را آماده روبرویی با هر مشکل و مانعی در هرلحظه می‌کند
  • مثل داشتن یک کوچ رایگان و دائمی در کنار خود است

دوره سلف کوچینگ چیست و چگونه برگزار می‌شود

دوره سلف کوچینگ، دوره‌هایی غالباً گروهی است که مراحل اولیه آن همچون دوره‌های لایف کوچینگ است. در این جلسات فرد با قرار گرفتن در یک چالش فکری، به خودشناسی و خودآگاهی می‌رسد. سپس اهداف شخصی خود را شناسایی و راه‌های رسیدن به آن‌ها و راه‌های شکوفا کردن هرچه بیشتر استعدادهای خود را میابد. پس از گذراندن دوره کوچینگ است که افراد با تکنیک‌های سلف کوچینگ آشنا می‌شوند و یاد می‌گیرند که چگونه می‌توانند در شرایط مختلف کوچ خود باشند.

دوره‌های سلف کوچینگ هم به‌صورت گروهی و هم به‌صورت انفرادی برگزار می‌شود. در دوره‌های انفرادی مراجعه‌کننده در فضایی خصوصی و البته صمیمی در برابر کوچ قرارگرفته و پس از سپری کردن مرحله کوچینگ، به‌صورت انفرادی تکنیک‌های سلف کوچینگ را آموزش می‌بیند.

پیشنهاد خواندنی : «دوره کوچینگ چیست؟»

تعداد نفرات شرکت‌کننده در دوره‌های گروهی نیز از چندنفر تا چندده نفر متغیر است. در دوره‌های سلف کوچینگ گروهی نیز، کوچ نقش قالب را داشته و با سخنرانی و به چالش کشیدن ذهن شرکت‌کنندگان و دعوت کردن آن‌ها به مشارکت در بحث‌ها، به کوچ مراجعه‌کنندگان پرداخته و پس از سپری کردن دوره کوچینگ به آموزش تکنیک‌های سلف کوچینگ می‌پردازد.

دوره‌های سلف کوچینگ در جلسات 1 تا 2 ساعته برگزار می‌شود و به صلاحدید کوچ، فاصله میان جلسات ممکن است بین چند روز تا چند ماه باشد. آنچه در فاصله میان جلسات اهمیت دارد، مشق کردن تمرینات کوچ توسط مراجعه‌کنندگان است؛ در هر جلسه و با توجه به اهداف تعیین‌شده برای جلسات، کوچ تمریناتی را برای مراجعه‌کنندگان در نظر می‌گیرد که تا جلسه بعد باید آن‌ها را انجام دهند. این تمرینات معمولاً متمرکز بر روی خودشناسی و کار کردن بر روی خود است.

در این زمینه توصیه می‌کنم یادداشت «جلسات کوچینگ چگونه برگزار می‌شود» را حتماً مطالعه کنید.

دوره سلف کوچینگ چیست

ثبت‌نام در کلاس‌های سلف کوچینگ چگونه است؟

کلاس‌های آموزش سلف کوچینگ معمولاً با برنامه‌ای منظم و به‌صورت دوره‌ای برگزار می‌شوند. برای ثبت‌نام در کلاس‌های سلف کوچینگ باید دوره‌هایی را انتخاب کنید که توسط کوچ‌های حرفه‌ای و صلاحیت‌دار اداره می‌شوند. این کوچ باید تائیدیه‌های بین‌المللی برای برگزاری این کلاس‌ها را داشته و البته در کنار آن تجربه بالایی در عرصه کوچینگ داشته باشد.

پریسا موسائی یکی از برگزارکنندگان کلاسهای سلف کوچینگ در ایران است. موسائی که فارغ‌التحصیل رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد است، در معتبرترین دوره‌های تربیت کوچ شرکت کرده و تمامی مدارک و درحال حاضر کوچ ICI و ICF است.. همچنین سال‌ها تجربه در عرصه کوچینگ، او را به یکی از برترین برگزارکنندگان دوره‌های سلف کوچینگ تبدیل کرده است. برای اطلاع از زمان برگزاری جدیدترین دوره سلف کوچینگ پریسا موسائی، فرم درخواست سلف کوچینگ را پر کنید و یا با شماره‌های دفتر پریسا موسائی تماس بگیرید.

Related Posts

نظرات (1)

دوستم توی کانادا کلاسهای سلف کوچینگ رو میرفت و کلی برای من تعریفش رو می کرد. فکر نمی کردم توی ایران هم برگزار بشن.

نظر شما چیه؟