مشاوره خانواده چیست؟

انواع مشاوره خانواده

یکی از محبوب‌ترین انواع مشاوره روانشناسی، مشاوره خانواده است. بسیاری از مشکلات رایجی که درون خانواده می‌گذرد را می‌توان با مراجعه به یک مشاور خانواده حل کرد. در این یادداشت درباره مشاوره خانواده نوشته و تمام چیزهایی که باید درباره مشاوره خانواده بدانید را برای شما شرح می‌دهیم.

مشاوره خانواده چیست؟

«مشاوره خانواده» (Family counselling) یا «خانواده‌درمانی» (Family therapy) یکی از اصلی‌ترین انواع مشاوره روانشناسی است که همان‌طور که از نام آن پیداست، برای حل مشکلات درونی خانواده و ارتقای سلامت روان آن کاربرد دارد.

مشاور خانواده غالباً یک روانشناس است، بااین‌حال در برخی موارد «مددکاران اجتماعی» و یا «روان‌درمانگر» هایی که مجوزهای مربوطه را داشته باشند، می‌توانند به‌عنوان مشاور خانواده فعالیت کنند.

توصیه می‌کنم یادداشت «مشاوره روانشناسی چیست؟» را از دست ندهید

چه زمانی باید به مشاور خانواده مراجعه کنیم؟

هرزمانی که مشکلاتی میان اعضای خانواده شما وجود داشته باشد که به‌تنهایی قادر به حل آن نیستید و یا راه‌حلی برای آن پیدا نمی‌کنید، بدانید که زمان مراجعه به مشاور خانواده است. مشاور خانواده می‌تواند به شما کمک کند که مشکلات رابطه خود با همسر، فرزند و یا میان دیگر اعضای خانواده را حل کنید.

مشکلات زناشویی، مشکلات مالی خانوادگی، بحران در روابط والدین و فرزند و وجود یک فرد معتاد یا بیمار روانی در خانواده ازجمله شرایطی هستند که وجود یک مشاور خانواده را الزامی می‌کنند. در شرایطی که فرد دچار اعتیاد، به‌صورت مجزا به جلسات مشاوره اعتیاد می‌رود، اعضای خانواده (به همراه همان فرد) به‌صورت موازی می‌توانند مشاوره خانواده را بگذرانند.

به‌طورکلی، هر زمانی که شرایطی در خانواده پیش آمد که موجب استرس، اندوه و خشم اعضای خانواده و یا کشمکش میان آن‌ها می‌شد، مشاوره خانواده می‌تواند راه چاره باشد. مشاوره خانواده باعث می‌شود تا اعضای خانواده یکدیگر را بهتر درک کرده و مهارت‌های عبور از چالش‌های خانوادگی و نزدیک‌تر شدن به یکدیگر را بیاموزند.

انواع مشاوره زوجین

مزایای مشاوره خانواده

تا اینجای یادداشت تا حدودی با مزایای بهره‌مندی از مشاوره خانواده آشنا شدید، بااین‌حال بهتر است به‌صورت گسترده‌تر با مزایایی که مشاوره خانواده به همراه می‌آورد آشنا شوید. در ادامه به‌صورت خلاصه مزایای مراجعه به یک مشاور خانواده را می‌خوانید؛

  • بهبود روابط درون خانوادگی
  • تقویت و استحکام وابستگی‌های عاطفی
  • همدلی عمیق‌تر میان اعضای خانواده
  • ایجاد اعتمادبه‌نفس خانوادگی
  • شادتر شدن فضای خانواده
  • ایجاد حمایت در مواقع گذار از بحران
  • افزایش سلامت روان و بدن اعضای خانواده

قبل از انتخاب مشاور خانواده چه چیزهایی را باید بدانیم؟

قبل از انتخاب و مراجعه به مشاور خانواده نکاتی را باید مدنظر داشته باشید. برای پیدا کردن یک مشاور خانواده می‌توانید از تجربه دوستان و اطرافیان خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید از پزشک خانوادگی خود بخواهید تا یک مشاور خانواده را به شما معرفی کند. در کنار این‌ها از طریق جست‌وجو در منابع مختلف، ازجمله اینترنت، می‌توانید مشاور خانواده مناسب خود را پیدا کنید.

پس از پیدا کردن مشاور خانواده مناسب، پیش از گرفتن وقت، بهتر از با پرسیدن سؤالاتی برخی از موارد را برای خود روشن کنید. ابتدا مدرک تحصیلی فرد را جویا شوید و مطمئن شوید که روانشناس بوده و صلاحیت‌ها و مجوزهای لازم برای ارائه خدمات مشاوره خانواده را داراست.

محل برگزاری جلسات مشاوره را جویا شوید و بررسی کنید که آیا دسترسی خوبی به آن مکان دارید. همچنین ساعات و روزهای در دسترس بودن مشاور را جویا شوید و بررسی کنید که در چه ساعت‌هایی در دسترس است و در مواقع بحرانی به چه صورت‌هایی می‌توانید با او تماس بگیرید.

تعداد جلسات لازم برای شما و همچنین مدت‌زمان هریک از جلسات را بپرسید. همچنین هزینه هریک از جلسات را جویا شوید و بررسی کنید که آیا از پوشش‌های بیمه‌ای می‌توانید برای پرداخت هزینه‌ها استفاده کنید.

انواع مشاوره تحصیلی

جلسات مشاوره خانواده چگونه برگزار می‌شود؟

به‌طورمعمول جلسات مشاوره خانواده با حضور چند نفر از اعضای خانواده برگزار می‌شود، هرچند که ممکن است برخی از جلسات با حضور تنها یکی از اعضای خانواده برگزار شود. مدت‌زمان هریک از جلسات غالباً بین 50 دقیقه تا یک ساعت است. دوره خانواده‌درمانی، معمولاً دوره‌های کوتاه‌مدتی بوده و حدود 12 جلسه است. اگرچه تعداد جلسات دوره مشاوره خانواده رابطه مستقیمی با شرایط خاص خانواده و رسیدن به نتیجه لازم دارد.

در طول جلسات مشاوره خانواده می‌توانید توانایی حل مشکل و بیان احساسات خانواده خود را بیازمایید. همچنین می‌توانید رفتار اعضای خانواده را با دقت بیشتری بررسی کنید و ببینید که چه چیزهایی باعث بروز کشمکش شده است. فهمیدن نقاط قوت و ضعف خانواده از دیگر چیزهایی است که می‌توانید در طول مشاوره خانواده بفهمید.

کجا برویم؟

در حال حاضر روانشناسان متعددی در سرتاسر ایران در حال ارائه خدمات مشاوره خانواده هستند. برای انتخاب مشاور خانواده مناسب خود، بهتر است بار دیگر این یادداشت را مرور کنید و مطابق الگو مناسب‌ترین فرد را برای خود انتخاب کنید. پریسا موسائی روانشناس و مشاور، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد روانشناسی، یکی از مشاوران خانواده‌ای است که در حال حاضر در تهران اقدام به ارائه مشاوره خانواده می‌کند.

پریسا موسائی، در کنار خدمات مشاوره، اقدام به ارائه خدمات لایف کوچینگ نیز می‌کند. برای گرفتن وقت جهت مشاوره خانواده از پریسا موسائی، می‌توانید از صفحه «درخواست وقت» اقدام کنید و یا با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید. امروز بهترین روز برای تولد دوباره خانواده شما است.

Related Posts

نظر شما چیه؟