چگونه در نتایج آزمون disc سربلند شویم

نتایج آزمون DISC

به یک مصاحبه استخدامی دعوت‌شده‌اید و از قبل به شما اطلاع داده‌اند که در این مصاحبه از شما آزمون DISC خواهند گرفت. خیلی جذاب است اگر بدانید چطور تست‌های DISC را پاسخ دهید تا در این آزمون قبول شوید. این مسئله احتمالاً ذهن خیلی از ما را درگیر خود می‌کند؛ اینکه در نتایج آزمون disc سربلند شویم.

آیا ممکن است در آزمون DISC رَد شویم؟!

باور ساده‌انگارانه‌ای که برخی دارند این است که ممکن است در آزمون DISC رد شوند! واقعیت این است که چنین چیزی ابداً امکان‌پذیر نیست. یکی از چیزهایی که باعث این سوءتفاهم شده است، استفاده از کلمه «آزمون» برای ابزار رفتارشناسی DISC است.

پیشنهاد خواندنی: «رفتارشناسی DISC چیست؟»

هرچند که استفاده از اصطلاح «آزمون DISC» رایج شده است اما در حقیقت DISC یک آزمون نیست؛ زیرا در آن «رد شدن» یا «قبول شدن» یا گرفتن یک نمره نسبی معنی ندارد. DISC ابزاری است برای تشخیص تیپ رفتاری شما و اگر شما فرد اجتماعی یا منطقی‌ای هستید، باعث رد شدن شما در یک آزمون نخواهد شد.

شما معیار رفتارهایی هستید که از خود بروز می‌دهید. تنها راه رد شدن در آزمون DISC، دروغ گفتن در آن است. از طریق ابزار DISC ظرفیت‌ها و ارزش‌های بسیار زیادی از شما قابل‌کشف است. یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از نتایج آزمون disc در مصاحبه‌های استخدامی این است که کارفرما متوجه شود که بهترین موقعیت شغلی مناسب شما چیست و چه نقشی را در تیم می‌توانید به بهترین شکل انجام دهید. تنها در صورتی در آزمون DISC رد می‌شوید که خود را مناسب موقعیتی نشان دهید که اصلاً مناسب روحیات شما نیست.

توصیه می‌کنم یادداشت «آزمون DISC چیست» را از دست ندهید.

بهترین نتایج آزمون disc کدام است؟

اگر آزمون DISC پاسخ اشتباه ندارد، پس بهترین نتایج آزمون disc کدام است؟ پرسیدن این سؤال دقیقاً به این معنی است که کدام تیپ شخصیتی، بهترین تیپ است؟ اصلاً چنین چیزی در DISC وجود ندارد و هریک از 15 تیپ شخصیتی ارزش‌ها و ویژگی‌های خاص خود را دارد.

در همین زمینه بخوانید: «آشنایی با تیپ های شخصیتی DISC»

احتمالاً شنیده‌اید که برخی توصیه می‌کنند پاسخ‌ها را مبتنی بر نیاز شغلی کارفرما وارد کنید. به‌طور مثال، اگر به دنبال «فروشنده» هستند، پاسخ‌های خود را منطبق با ویژگی‌های تیپ شخصیتی D بالا وارد کنید و اگر به دنبال یک «کارشناس ارزیابی و تحلیل» هستند، پاسخ‌های خود را منطبق با تیپ شخصیتی C بالا وارد کنید.

نمی‌توان انکار کرد که ممکن است چنین ترفندی در استخدام شما نتیجه‌بخش باشد اما آیا به‌راستی شما مناسب آن شغل هستید. فارغ از اینکه کارفرمای شما پس از مدت‌زمانی توانایی واقعی شما برای آن جایگاه شغلی را خواهد فهمید، آیا شرایط این شغل که مناسب روحیه شما نیست، برایتان آزاردهنده نخواهد بود؟

نتایج آزمون disc

آیا دروغ چاره‌ساز است؟

بار دیگر باید تأکید کنیم که نتایج آزمون disc برای فهمیدن توانمندی‌ها و نقاط قوت شما برای کارفرما است. دروغ در پاسخ دادن به سؤالات، تنها منجر به فریب دادن خود و پذیرفتن شغلی است که در آن توانایی لازم را ندارید. پس از مدتی یا به دلیل کارایی پایین از کار برکنار خواهید شد، یا به دلیل استرس و فشار شغلی غیرقابل‌تحمل، خودتان استعفا خواهید داد.

در کنار این‌ها، ممکن است تحلیل نتایج آزمون disc توسط کارشناسانی انجام شود که با تحلیل پاسخنامه شما و تطبیق آن با مصاحبه حضوری، متوجه عدم صداقت شما شوند که این‌یکی به آبروریزی شما ختم خواهد شد.

بهترین روش تست‌زنی در DISC کدام است؟

برای اینکه نتایج آزمون disc شما، به خود واقعی شما نزدیک‌تر باشد، هنگام پاسخ به سؤالات به توصیه‌های زیر عمل کنید؛

  • به خودتان زمان کافی برای پاسخ دادن بدهید: متناسب با نوع آزمونی که از شما گرفته می‌شود، زمان پاسخ دادن به سؤالات متغیر خواهد بود اما خیالتان راحت باشد که درهرصورت زمان کافی برای پاسخ دادن خواهید داشت.
  • همه تست‌ها را یکجا پاسخ دهید: میان پاسخ دادن به سؤالات فاصله نیندازید و همه را در یک نوبت پاسخ دهید. فاصله انداختن میان آزمون، ممکن است باعث پاسخ نامناسب شما شود.

با غریزه خود پاسخ دهید: برخی از سؤالات چندان منطقی به نظر نمی‌رسند که این به خاطر شیوه طراحی سؤالات است. برای پاسخ به سؤالات به غریزه خود مراجعه کنید و خیلی پاسخ‌ها را تحلیل نکنید.

Related Posts

نظر شما چیه؟