کوچینگ تحصیلی چیست؟

کوچینگ تحصیلی کوچینگ نوجوان

یکی از حیاتی‌ترین مقاطع زندگی انسان، زمان انتخاب رشته در سنین نوجوانی است؛ مقطعی که تمامی ابعاد زندگی آینده فرد را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. کوچینگ تحصیلی، راهکاری بی‌نظیر است برای اینکه فرزندمان این دوره را به بهترین شکل آن سپری کرده و آینده‌ای دلخواه خود بسازد. اما کوچینگ تحصیلی چیست و چگونه به نوجوان کمک می‌کند.

کوچینگ تحصیلی چیست؟

یکی از انواع کوچینگ که شاید تعریف چندان روشنی برای آن وجود نداشته باشد، کوچینگ تحصیلی است. بااین‌حال ما در اینجا تعریفی از کوچینگ تحصیلی ارائه می‌دهیم تا بتوانیم آنچه را که به‌عنوان خدمات کوچینگ تحصیلی ارائه می‌کنیم را روشن و شفاف کنیم.

کوچینگ تحصیلی نوعی از کوچینگ است که به دانش‌آموز کمک می‌کند تا بتواند به خودشناسی لازم دست پیدا کرده و با مشخص کردن اهداف زندگی آینده خود، منطبق بر آنچه از خودشناسی خود فهمیده است، دوره تحصیل خود را سپری کرده و مناسب‌ترین رشته تحصیلی را برای خود انتخاب کند.

کوچینگ تحصیلی فرایندی است که با خودشناسی آغاز و با انتخاب رشته پایان میابد. در میانه این مسیر، اتفاق درخشانی که به وقوع می‌پیوندد، از بین رفتن سردرگمی‌های نوجوان و پیدا کردن مسیر درست زندگی است.

یادداشت «کوچینگ چیست؟» دراین‌باره اطلاعات بیشتری به شما می‌دهد.

تفاوت کوچینگ تحصیلی و مشاوره تحصیلی

احتمالاً اولین سؤالی که برایتان پیش می‌آید این است که کوچینگ تحصیلی چه فرقی با مشاوره تحصیلی دارد. آیا کوچ تحصیلی همان کاری را می‌کند که مشاور تحصیلی انجام می‌دهد. پیش‌ازاین که به این سؤال پاسخ دهیم بهتر است ابتدا نگاهی به تعریف مشاوره تحصیلی بیندازیم.

کوچینگ انتخاب رشته

مشاوره تحصیلی چیست؟

مشاوره تحصیلی (Educational Counselling) نوعی مشاوره روانشناسی است که اسم دقیق آن مشاوره دوران تحصیل است. این نوع مشاوره روانشناسی به افراد، به‌خصوص کودکان و نوجوانان کمک می‌کند تا به مشکلات دوران تحصیل خود از دبستان تا دانشگاه فائق آیند. مشاوره در انتخاب رشته تحصیلی یکی از امور مهم مربوط به این نوع مشاوره است.

این نوع مشاوره برای حل مشکلاتی از قبیل افت تحصیلی، اعتمادبه‌نفس پایین، مشکل با معلم، قلدری و بسیاری از مشکلاتی که در حین تحصیل برای دانش‌آموزان و دانشجویان به وجود می‌آید کاربرد دارد. درعین‌حال مشاور تحصیلی با صحبت با دانش‌آموز به او کمک می‌کند تا رشته‌ای را انتخاب کند که با روحیات و صفات او سازگاری بیشتری داشته و استعداد بیشتری در آن دارد.

پیشنهاد خواندنی: «مشاوره روانشناسی چیست؟»

فرق کوچینگ تحصیلی و مشاوره تحصیلی دقیقاً چیست؟

احتمالاً حالا خواهید گفت که این دو شباهت‌های بسیاری با هم دارند؛ پس تفاوت آن‌ها چیست؟ فرق کوچینگ تحصیلی و مشاوره تحصیلی در رویکرد آن‌ها است. رویکرد مشاوره مبتنی بر بررسی شرایط و ارائه توصیه مبتنی بر شرایط است. به‌طور مثال در بحث انتخاب رشته، مشاوره به شما می‌گوید که چه رشته‌ای را باید انتخاب کنید.

اما رویکرد کوچینگ کاملاً متفاوت است. کوچ به فرد هیچ توصیه‌ای نخواهد کرد و اساساً به او نخواهد گفت که چه‌کاری باید کند و چه‌کاری نباید کند. کوچینگ رویکردی است مبتنی بر ایجاد خودشناسی در فرد و رساندن او به خودشکوفایی.

کوچ تحصیلی به دانش‌آموز کمک می‌کند تا مشکلات خود را شناسایی کرده و بر اساس توانمندی‌ها و تجربیات خود برای آن‌ها راه‌حل پیدا کند. درواقع کوچ به فرد کمک می‌کند تا به بینشی دست یابد که خود بتواند بهترین تصمیمات را برای خود بگیرد.

در بحث انتخاب رشته، کوچ تحصیلی ابتدا به دانش‌آموز کمک می‌کند تا بتواند بر سردرگمی‌های مخصوص سنین خود غلبه کرده و به خودشناسی دست یابد. پس‌ازآن دانش‌آموز به کمک کوچ، علائق، استعدادها و توانمندی‌های خود را شناسایی کرده و مبتنی بر آن‌ها اهداف زندگی خود را ترسیم می‌کند. در پایان متناسب با اهداف خود، مناسب‌ترین رشته برای خود را شناسایی کرده و انتخاب می‌کند.

در تمام طول این مسیر، کوچ هیچ نقشی در تصمیم‌گیری‌ها نداشته و تنها به دانش‌آموز کمک می‌کند تا بتواند خود برای خود بهترین تصمیم‌ها را بگیرد.

یادداشت «تفاوت کوچینگ با منتورینگ و مشاوره و رواندرمانی» کمک فراوانی به درک این مقوله به شما خواهد کرد.

حالا که تا حدود زیادی با کوچینگ تحصیلی آشنا شدید، بهتر است کوچ تحصیلی را نیز بیشتر بشناسید.

کوچ تحصیلی کیست؟

کوچ تحصیلی، فردی است آموزش‌دیده در حوزه کوچینگ که به‌صورت تخصصی، بر کوچینگ نوجوان تسلط دارد. کوچ تحصیلی در حقیقت همان لایف کوچ است که مهارت‌های خود را درزمینهٔ انتخاب رشته دانش‌آموزان افزایش داده است. یک کوچ برای دریافت صلاحیت‌ها و مجوزهای لازم برای کوچینگ، ملزم به گذراندن دوره‌هایی تخصصی است.

برای دانستن بیشتر در مورد کوچ‌ها، می‌توانید یادداشت «کوچ کیست» را مطالعه کنید. همچنین یادداشت «صلاحیتهای کوچینگ» نیز در این مورد می‌تواند به شما کمک کند.

کوچ تحصیلی

برای کوچینگ تحصیلی به کجا مراجعه کنم؟

کوچینگ تحصیلی ازجمله خدمات تخصصی‌ای است که مراکز و افراد کمی درحال ارائه آن در ایران هستند. با بررسی رزومه، مدارک و مجوزهای کوچ تحصیلی، می‌توانید صلاحیت افراد برای کوچینگ تحصیلی فرزند خود را بررسی کنید.

پریسا موسائی، مستر کوچ ICI و کوچ ICF، ازجمله کوچ‌های تحصیلی است که در حال ارائه خدمات کوچینگ تحصیلی در تهران به دو صورت فردی و گروهی و همچنین آنلاین و حضوری است. برای تماس با پریسا موسائی می‌توانید با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس گرفته و یا به صفحه درخواست وقت مراجعه کنید. فرزند شما لیاقت روشن‌ترین آینده را دارد.

Related Posts

نظر شما چیه؟