کوچینگ در روانشناسی؛ روانشناسی کوچینگ چیست؟

کوچینگ در روانشناسی

کوچینگ این روزها به‌عنوان یک رویکرد برای بهبود زندگی، هر روز مورد استقبال بیشتر قرار می‌گیرد. در این میان بسیاری به دنبال رابطه کوچینگ و روانشناسی هستند. کوچینگ در روانشناسی پیشینه‌ای جدی دارد که در این یادداشت درباره آن نوشته و به شما از روانشناسی کوچینگ خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

کوچینگ در روانشناسی

باوجوداینکه کوچینگ را به‌عنوان یک رویکرد کاربردی مستقل در نظر می‌گیرند اما نمی‌توان از تأثیر روانشناسی بر روی کوچینگ چشم‌پوشی کرد. به‌راحتی می‌توان ادعا کرد که ساختار کوچینگ برگرفته از چند شاخه روانشناسی است. تأثیر روانشناسی انسان‌گرا، روانشناسی مثبت‌گرا و تئوری یادگیری در ساختار رویکرد کوچینگ به‌وضوح دیده می‌شود. در ادامه به بررسی سهم هریک از این شاخه‌های روانشناسی در کوچینگ می‌پردازیم.

مطالعه پیشنهادی: «کوچینگ چیست؟»

کوچینگ در روانشناسی انسان‌گرا

روانشناسی انسان‌گرا (Humanistic psychology) بزرگ‌ترین سهم را در ساختار کوچینگ دارد و باید گفت که کوچینگ در روانشناسی انسان‌گرا بیش از سایر شاخه‌های روانشناسی دیده می‌شود. روانشناسی انسان‌گرا، همچون کوچینگ به «خودشکوفایی» فرد اعتقاد دارد. روانشناسی انسان‌گرا اعتقاد دارد که هرگاه انسان فرصت لازم را در اختیار داشته باشد، خود را بهبود می‌دهد. این مقوله، یکی از مقولات اصلی کوچینگ بوده و درواقع هدف نهایی کوچینگ را می‌توان «خودشکوفایی افراد» عنوان کرد.

در روانشناسی انسان‌گرا، رابطه «فرد و روان‌درمانگر» به‌عنوان یکی از کلیدی‌ترین عوامل موفقیت‌آمیز بودن فرایند در نظر گرفته شده است. مطابق این نظریه، سه فاکتور واقع‌بینی، اعتماد و درک همدلانه، میان فرد و روان‌درمانگر، کیفیت کار را مشخص می‌کند. رابطه میان فرد و روان‌درمانگر در روانشناسی انسان‌گرا به‌گونه‌ای است که باید گفت «کار با افراد»، نه «کار بر روی افراد». این‌ها دقیقاً جزو معیارهای اصلی کوچینگ به‌حساب می‌آید، کما اینکه در صلاحیتهای کوچینگ نیز دیده می‌شود.

کوچینگ در روانشناسی مثبت‌گرا

روانشناسی مثبت‌گرا (Positive psychology) یکی دیگر از شاخه‌های روانشناسی است که ردپای آن را می‌توان در رویکرد کوچینگ جست‌وجو کرد. کوچینگ در روانشناسی مثبت‌گرا ازآن‌رو دیده می‌شود که بنیاد روانشناسی مثبت‌گرا، همچون کوچینگ، بر جنبه‌های مثبت انسان مانند شایستگی و قدرت است.

تأثیر احساسات مثبت انسانی در فرد، به‌عنوان محرک و انگیزه دهنده در روانشناسی مثبت‌گرا دیده می‌شود که جزو اصول کاربردی کوچینگ است. از دید روانشناسی مثبت‌گرا، احساسات مثبت نه‌تنها انگیزه دهنده هستند، بلکه باعث افزایش بهره‌وری و سودمندی فرد و بالا رفتن قابلیت‌ها و شایستگی‌های او می‌شوند.

کوچینگ در تئوری یادگیری

تئوری یادگیری (Learning theory) به‌عنوان یکی از تئوری‌های بنیادین روانشناسی، نقش سازنده‌ای در رویکرد کوچینگ دارد. تئوری «پاداش و تنبیه» که به‌عنوان یکی از اصول تئوری یادگیری شناخته می‌شود، در کوچینگ نیز دیده می‌شود. کوچ، رفتارها و عملکردهای مثبت فرد را با استفاده از واژه‌های تشویقی، پاداش می‌دهد. این پاداش، همان انگیزه‌ای است که فرد برای ادامه کار می‌گیرد.

در تئوری یادگیری آمده است که افراد از تجربیات خود درس می‌گیرند و این درس گرفتن می‌تواند در قالب «خودارزیابی» و «خوداندیشی» باشد. در کوچینگ افراد با استفاده از همین دو ابزار، به خودآگاهی می‌رسند که نقش بزرگی در فرایند کوچینگ دارد.

کوچینگ در دیگر رشته‌های روانشناسی

کوچینگ در روانشناسی در سایر شاخه‌ها نیز دیده می‌شود. ازجمله این شاخه‌ها می‌توان به روانشناسی گشتالت، روانشناسی اجتماعی، روانشناسی فرهنگی و آسیب‌شناسی روانی اشاره کرد. با مرور اصول و تئوری‌های این شاخه‌های روانشناسی، اثرگذاری آن‌ها بر روی کوچینگ را مشاهده خواهید کرد.

روانشناسی کوچینگ چیست؟

آنچه از ردپای کوچینگ در روانشناسی گفتیم، خود ساختار شاخه‌ای در روانشناسی است که امروزه آن را «روانشناسی کوچینگ» می‌نامند. روانشناسی کوچینگ (Coaching psychology) شاخه‌ای از روانشناسی کاربردی است که سعی دارد مفاهیم و تئوری‌های روانشناسی را با روش هدایتگری فرد به کار گیرد. هدف این کار افزایش عملکرد، دستاوردها و سلامت روان فرد، تیم و یا سازمان با به‌کارگیری روش‌های مبتنی بر مستندات به‌دست‌آمده از تحقیقات علمی است.

ریشه‌های روانشناسی کوچینگ به اویل قرن بیستم بازمی‌گردد اما بنیان‌گذاری رسمی آن چیزی نزدیک به 80 سال زمان برده است. در سال 2000 و با اضافه شدن رشته «روانشناسی کوچینگ» در دانشگاه سیدنی، این شاخه از روانشناسی به‌صورت رسمی پا به عرصه ظهور نهاد. از آن زمان تاکنون، ژورنال‌ها و نشریات مختلفی به‌صورت تخصصی در مورد روانشناسی کوچینگ در حال انتشار هستند.

Related Posts

نظرات (2)

سلام . به نظر من افرادی نیاز به کوچ دارند که میل شدید به موفقیت دارند و از استعداد و خلاقیت خوبی برخوردار باشند ، و نبوغی در حد نرمال به بالا دارند ولی مسئله اینه یه نفر بنام ( کوچ ) باید از طریق هل دادن فکری و وادار کردن شخص به راهکار طلایی تا بتونه کل نبوغش رو توسط خودش از ذهنیت به فعل بکشاند .
ولی افراد با ضیب هوشی نرمال به پایین ، نخست باید مشاوره بشن و بعدا کوچینگ شوند . ♥️

تشکر از مقاله های مفید شما

نظر شما چیه؟