لایف کوچینگ چیست و لایف کوچ کیست؟

لایف کوچینگ چیست؟

لایف کوچینگ یا کوچینگ زندگی یکی از محبوب‌ترین و درعین‌حال اثربخش‌ترین انواع کوچینگ بوده که اقبال به آن در سراسر جهان روزبه‌روز در حال افزایش است. کوچینگ زندگی که بیشتر در میان اقشار تحصیل‌کرده و نخبه موردتوجه قرارگرفته است، متدی برای حل مشکلات، فهم و انتخاب اهداف، دستیابی به راه‌های رسیدن به اهداف زندگی و شکوفایی حداکثری استعدادها است. بهتر است برای درک کامل چیستی لایف کوچینگ در این یادداشت ما را همراهی کنید تا باهم بفهمیم که کوچینگ زندگی یا لایف کوچینگ چیست.

کوچینگ زندگی یا لایف کوچینگ چیست؟

لایف کوچینگ فرایندی روان‌شناسانه و گفت‌وگومحور است که در آن مراجعه‌کننده با راهنمایی و کمک لایف کوچ، خود را از «آنچه هست» به «آنچه می‌خواهد باشد» تبدیل می‌کند.

در این فرایند گفت‌وگویی عمیق و چالشی میان لایف کوچ و مراجعه‌کننده صورت می‌گیرد که نتیجه آن رسیدن مراجعه‌کننده به نقطه‌ای است که خود راه‌حل مشکلات زندگی خود را کشف کرده و انگیزه کافی برای حل آن‌ها به دست می‌آورد.

کوچینگ زندگی به فرد کمک می‌کند تا اهداف زندگی خود را شناسایی کند و بهترین راه‌حل برای دستیابی به آن‌ها را کشف کند. به زبانی دیگر لایف کوچینگ کمک می‌کند تا افراد به حداکثر توانایی و شکوفایی استعدادهای خود دست‌یافته و در مسیر درست قرار بگیرند.

معنی لایف کوچینگ چیست

لایف کوچینگ از دو کلمه «لایف» و «کوچینگ» شکل‌گرفته است. لایف به معنی زندگی است و در این صورت می‌توان لایف کوچینگ را کوچینگ زندگی هم نام‌گذاری کرد. در این صورت باید نگاهی به معنی واژه کوچینگ بیندازیم.

ریشه واژه کوچینگ به معنای راندن کالسکه‌های مسافری است، اما امروزه از این واژه برای مربیگری، راهنمایی و راهبری استفاده می‌شود. در حوزه بحث ما، کوچینگ متد روانشناسی جدیدی است که از نیمه دوم قرن بیستم رواج یافته است.

ازاین‌رو معنی لایف کوچینگ را می‌توان به این صورت گفت؛ راهبری و مربی‌گری فرد برای زندگی بهتر. با توجه به معنای عمیق و چندوجهی واژه «کوچینگ» در حوزه بحث ما، بهتر است برای جلوگیری از دور شدن از معنای اصلی آن، از ترجمه فارسی آن استفاده نکرده و آن را همچنان «لایف کوچینگ» یا «کوچینگ زندگی» نام‌گذاری کنیم.

البته برخی افراد برای لایف کوچ از «مربی زندگی» استفاده کرده و متعاقباً لایف کوچینگ را «مربیگری زندگی» می‌نامند که معنای کامل و دقیقی از لایف کوچ و لایف کوچینگ نیست.

در همین زمینه بخوانید : «کوچینگ چیست؟».

کوچینگ زندگی چیست؟

لایف کوچ کیست

همان‌طور که قبل از این گفتیم، برخی افراد لایف کوچ را مربی زندگی هم می‌نامند. فارغ از اینکه مربی زندگی ترجمه درستی از لایف کوچ هست یا نه، می‌خواهیم به این سؤال پاسخ دهیم که لایف کوچ کیست؟

لایف کوچ فردی آموزش‌دیده در علوم روانشناسی و متد کوچینگ است که به شما کمک می‌کند تا نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید و بر موانعی که مانع پیشرفت شما می‌شود غلبه کنید. لایف کوچ با دانش و مهارتی که کسب کرده است، به شما کمک می‌کند تا از نقطه «الف» به نقطه «ب» برسید.

لایف کوچ یا به قولی مربی زندگی مراجعه‌کننده خود را به 3 نحو کمک می‌کند؛ «راهنمایی»، «توانمندسازی»، «بهبود». لایف کوچ مراجعه‌کننده خود را راهنمایی می‌کند تا مشکلات و اهداف خود را شناسایی کند. لایف کوچ مراجعه‌کننده را به خودباوری رسانده و توانایی‌ها و استعدادهای او را نمایان می‌کند. لایف کوچ درنهایت به مراجعه‌کننده خود کمک می‌کند تا مسیر درست برای بهبود ابعاد مختلف زندگی خود را بیابد.

توصیه می‌کنیم اطلاعات بیشتر در این مقوله را از یادداشت «کوچ کیست؟» دریافت کنید.

مربی زندگی دقیقاً چه‌کاری انجام می‌دهد

مربی ورزشی چه‌کاری انجام می‌دهد؟ او به ورزشکار (یا تیم ورزشی) کمک می‌کند تا هدف را تشخیص دهد (به‌طور مثال پیروزی در یک مسابقه) و سپس نقشه‌ای برای دستیابی به هدف پیدا کرده و مطابق نقشه عمل کند. مربی، هدف و نقشه را مطابق با توانایی افراد تیم خود طراحی می‌کند و خود نقشی در اجرای آن ندارد. لایف کوچ هم تقریباً چنین نقشی در زندگی افراد ایفا می‌کند.

لایف کوچ با گفت‌وگو با مراجعه‌کننده خود و پرسیدن سؤال‌هایی ویژه، او را وارد چالش درونی می‌کند که این چالش درونی منتهی به نتایج درخشانی می‌شود که شاید مهم‌ترین آن «خودشناسی» فرد باشد. لایف کوچ از دل این گفت‌وگو مراجعه‌کننده را وارد فرایندی می‌کند که بتواند؛ ایده‌هایی که برای زندگی خود دارد شفاف کرده و گسترش دهد، نسبت به تجربه کنونی زندگی خود به آگاهی دست پیدا کند، ذهنیت خود را گسترش دهد تا نسبت به فرصت‌های زندگی خود به دید جدیدی دست پیدا کند و در آخر ارزش‌های واقعی خود را کشف کرده و به خودباوری برسد تا بتواند از دل این فرایند تمام ابعاد زندگی خود را تغییر دهد.

در ادامه فهرستی از کارهایی که لایف کوچ کمک می‌کند تا به آن‌ها دست بیابید را می‌خوانید.

مزایای لایف کوچینگ

 • انتخاب اهداف زندگی و کمک به دستیابی به آن‌ها
 • طراحی نقشه برای زندگی
 • غلبه بر موانع و ترس‌ها
 • از بین بردن آشفتگی‌های ذهنی
 • استقلال مالی
 • ایجاد تعادل میان زندگی کاری و زندگی شخصی
 • گرفتن تصمیمات کلیدی و طراحی استراتژی برای دستیابی به موفقیت
 • ایجاد روابط قدرتمند
 • شکستن و بیرون آمدن از لاک درونی و حاشیه امن خویشتن
 • ایجاد تغییرات بزرگ در زندگی
 • یافتن ارزش‌ها و امیال درونی خویشتن
 • ارضاء نیازهای شخصی و عاطفی خویش
 • دستیابی به لذت بیشتر از زندگی
 • و …
معنی لایف کوچینگ چیست

مشاوره لایف کوچینگ چیست؟ تفاوت کوچینگ زندگی با مشاوره و دوره‌های درمانی

برخی کوچینگ زندگی را «مشاوره لایف کوچینگ» می‌نامند. این نوع نام‌گذاری با توجه به باور ایرانیان نسبت به مشاور شاید به‌صورت عام درست باشد، اما در اصل لایف کوچینگ هویت مستقل داشته و از مشاوره و روان‌درمانی تفاوت عمده‌ای دارد.

واقعیت این است که اساساً در لایف کوچینگ هیچ‌گونه توصیه و مشاوره‌ای به مراجعه‌کننده داده نشده و هیچ تجویز درمانی‌ای داده نمی‌شود، بلکه این خود مراجعه‌کننده است که با کمک لایف کوچ به راه‌حل دست پیدا می‌کند.

البته که لایف کوچینگ هم می‌تواند جنبه درمانی داشته باشد اما تفاوت عمده کوچینگ زندگی با روان‌درمانی و مشاوره در این است که لایف کوچینگ به وضعیت فعلی فرد تمرکز کرده و برای آینده وی تصمیم می‌گیرد، اما روان‌درمانی و مشاوره بر گذشته فرد تمرکز می‌کند تا بتواند وضعیت امروز او را بهبود ببخشد.

یادداشت «تفاوت کوچینگ و منتورینگ و مشاوره و رواندرمانی چیست؟» اطلاعات کامل‌تری دراین‌باره به شما می‌دهد.

دوره و کلاسهای لایف کوچینگ چگونه برگزار می‌شوند

دوره کوچینگ زندگی و کلاسهای لایف کوچینگ به دو صورت فردی و گروهی برگزار می‌شود. دوره‌های گروهی کوچینگ زندگی با تعداد نفراتی که می‌تواند بین چند نفر تا چندصد نفر باشد برگزار می‌شود، اما دوره لایف کوچینگ فردی به‌صورت کاملاً انفرادی برگزار می‌شود.

کلاسهای لایف کوچینگ گروهی معمولاً ابتدا با یک هدف از پیش تعیین شده آغاز می‌شوند که غالباً متمرکز بر ارتقا یک جنبه خاص از زندگی است. عموماً تعداد جلسات لایف کوچینگ گروهی از قبل مشخص بوده و مدت‌زمان برگزاری کل دوره نیز کاملاً مشخص است. در این‌گونه دوره‌ها برای هریک از جلسات برنامه مشخصی تعیین می‌شود و جلسه به‌صورت سلسله‌وار در ادامه یکدیگر هستند. شرکت‌کنندگان موظفند در فاصله میان جلسات، تمرین‌های خواسته‌شده از سوی لایف کوچ را به انجام برسانند و در جلسه آینده در صورت لزوم درباره آن صحبت کنند.

پیشنهاد می‌کنم یادداشت «دوره کوچینگ چیست؟» را نیز حتماً مطالعه کنید.

دوره کوچینگ زندگی خصوصی هم از بسیاری جهات شبیه به دوره گروهی لایف کوچینگ است. جلسات در فضایی صمیمی و خصوصی میان کوچ و مراجعه‌کننده برگزار می‌شود و در جلسات شروع به گفت‌وگو با یکدیگر می‌کنند. معمولاً در جلسه ابتدایی، کوچ تلاش می‌کند تا افق نگاه مراجعه‌کننده نسبت به زندگی را گسترش دهد. سپس خواسته‌های مراجعه‌کننده در زندگی و یا مشکلاتی که قصد رهایی از آن‌ها را دارد مشخص می‌شوند.

در ادامه جلسات مراجعه‌کننده با کمک لایف کوچ، اهداف مشخص و قابل‌دستیابی را برای خود مشخص کرده و سپس برای رسیدن به هرکدام نقشه راهی را طرح‌ریزی می‌کند. ادامه جلسات نیز مبتنی بر تمریناتی است که کوچ برای دستیابی مراجعه‌کننده به اهدافش تدارک می‌بیند.

تعداد جلسات لایف کوچینگ شخصی ممکن است از پیش تعیین‌شده باشند و یا ممکن است به فراخور پیشرفت مراجعه‌کننده تغییر کنند و تا رسیدن به اهداف ادامه یابند.

یادداشت «جلسات کوچینگ چگونه برگزار می‌شود؟» نیز جزئیات بیشتری در این زمینه به شما می‌دهد.

تفاوت کوچینگ زندگی با مشاوره

چرا دوره‌های لایف کوچینگ طرفداران زیادی دارند

در ادامه یادداشت لایف کوچینگ چیست میرسیم به مبحث محبوبیت این رویکرد. یکی از دلایل محبوب بودن دوره‌های لایف کوچینگ این است که مردم غالباً از شرایط فعلی زندگی خود خسته شده‌اند و از آن راضی نیستند و احساس می‌کنند باید کاری کنند تا به زندگی خود معنی و لذت تزریق شود. مشکل اینجاست که بیشتر مردم نمی‌دانند که چه کاری باید انجام دهند تا این تغییر صورت بگیرد.

دلیل دیگر محبوبیت دوره‌های کوچینگ زندگی درک مردم از توانایی آن‌ها در دستیابی به خواسته‌هایشان است. بیشتر مردم اهدافی در زندگی خود در نظر دارند که درعین‌حال که می‌دانند این اهداف دست‌یافتنی هستند، احساس می‌کنند که نمی‌توانند بدون پشتوانه و کمک به آن‌ها دست یابند و نیاز دارند کسی در این مسیر آن‌ها را راهنمایی و پشتیبانی کند.

ثبت نام لایف کوچینگ چگونه است؟

دوره‌های لایف کوچینگ پریسا موسائی، مطابق با آخرین متدهای تائید شده از سوی ICF و ICI برگزار می‌شود. این جلسات به دو شیوه خصوصی و گروهی برگزار می‌شود. درعین‌حال این جلسات به دو صورت آنلاین و حضوری نیز برگزار می‌شوند.

برای ثبت نام در دوره‌های لایف کوچینگ پریسا موسائی و یا درخواست برگزاری دوره‌های خصوصی کوچینگ زندگی، کافی است از طریق راه‌های اعلام شده در صفحه «تماس با من»، به‌صورت تلفنی و یا از طریق پیام متنی، با ما تماس بگیرید و تحول در زندگی خود را آغاز کنید.

Related Posts

نظرات (4)

آدمی که پول نداشته باشه، لایف کوچینگ که هیچ، معجزه هم نمیتونه کاری براش بکنه

سلام سینای عزیز
یکی از ویژگی های کوچینگ اینه که کمک میکنه با توجه به شرایط موجود بهترین راه حل رو انتخاب کنی و بهترین نتیجه ممکن رو بگیری. مطمئناً مشکلات تو هم راه حل هایی داره.

سلام من به تازگی با لایف کوچینگ آشناشدم و یه متخصص در این امر داره به من کمک می کنم خیلی راضیم با توجه به اینکه من سالها از مشاوره استفاده می کردم و هیچ کدوم نتونستن درست منو به اهدافم برسونن و راهنمایی هاشون منو در جهت اهدافم موفق نکرد به صورت محسوس. ولی خدا رو شکر الان راضیم . توصیه می کنم همه این مورد رو در زندگیشون لحاظ کنند. و به عنوان یه همراه در مسایل زندگی به این قضیه فکر کنند و براش هزینه کنند. چون بعدها مجبورن بخاطر اشتباهاتشون و سهل انگاریهاشون چندین برابر هزینه کنند و به نتیجه هم نرسن. از دوستان میخوام که عجله نداشته باشن. هیچ کس دارویی نداره که بتونه معجزه کنه و همه چی با یک جلسه ویه صحبت کوتاه درست بشه این رو بزارید تو برنامه هفتگی زندگیتون. این تجربه شخصی من بود. خواستم با شما عزیزان به اشتراک بزارم. پاینده و شاد باشید.

پروانه مستاجران

سلام من به تازگی توسط داماد خواهرم وختر خواهرم با کوچینک آشنا شدم.. احسان خوبی پیدا کردم برای حل مشکلاتم چون سالهاست کا دلم میخواد بتونم مشکلات پسرم که با روانشناسی حل نشده روحل کنم وبه خود باباوری درونی وموفقیت برسه امیدوارم این دری باشه برای حل مشکلات درونی افراد آمین 💕 💕 💕 💕 💕

نظر شما چیه؟