کوچ کیست؟ یک کوچ حرفه‌ای چه ویژگی‌هایی دارد؟

کوچ کیست؟

مهم‌ترین نکته برای انتخاب دوره کوچینگ این است که بدانیم کوچ آن دوره کیست. تمام خروجی دوره کوچینگی که می‌رویم به این بستگی دارد که کوچ آن کیست و چه کسی قرار است ما را کوچینگ کند. احتمالاً با آشنایی بیشتر با جایگاه شغلی کوچ، بهتر می‌توانیم کوچ مناسب خود را انتخاب کنیم. در این یادداشت می‌خواهیم به شما بگوییم که کوچ کیست؟

کوچ کیست؟

کوچ (Coach) شخصی است که به افراد کمک می‌کند تا بر روی وضعیت فعلی خود تمرکز کرده و تغییرات لازم (اعم از بزرگ و کوچک) را در زندگی خود ایجاد کنند و آن‌ها را یاری می‌کند تا با شناخت اهداف مثبت در زندگی خود به سمت آن‌ها قدم بردارند. چه فرد در حال ایجاد یک تغییر بزرگ باشد و چه برای رسیدن به یک هدف مشخص نیاز به محرک و مشوق داشته باشد، کوچ می‌تواند کمک ارزشمندی به در این مسیر بکند.

کوچ‌ها با تخصصی که در پرسیدن سؤال، ایجاد چهارچوب، دادن تمرین و مسئولیت‌پذیری دارند، به افراد کمک می‌کنند تا بتوانند تغییرات مثبت موردنیاز زندگی خود را تشخیص داده و آن‌ها را ایجاد کنند.

یک کوچ حرفه‌‌ای باید چه تحصیلاتی داشته باشد؟

در حال حاضر در ایران هیچ دانشگاهی رشته کوچینگ و یا تربیت کوچ ندارد، در دنیا نیز این رشته تازه تأسیس بوده و دانشگاه‌های کمی به تدریس آن می‌پردازند. ازاین‌رو همانند سایر رشته‌ها که به طور مثال مدرک وزارت علوم تائید کننده تخصص فرد است، برای کوچ چنین مدرک آکادمیکی وجود ندارد. بااین‌حال یک کوچ خوب و حرفه‌ای باید تائیدیه‌هایی داشته باشد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

در صورت نیاز، یادداشت «کوچینگ چیست؟» را نیز می‌توانید مطالعه کنید.

کوچ مورد تائید ICF و ICI

امروز مهم‌ترین مرجع آموزش کوچینگ و ارائه تائیدیه به‌صورت بین‌المللی «فدراسیون بین‌المللی کوچینگ» (ICF) در آمریکا و «انجمن بین‌المللی کوچینگ» (ICI) در اروپا است. البته نهادهای دیگری نیز اقدام به ارائه مدرک کوچینگ می‌کنند، اما این دو سازمان، با اختلاف، معتبرترین سازمان‌های ارائه‌کننده تائیدیه‌های بین‌المللی کوچینگ هستند.

ICF و ICI به‌صورت منظم اقدام به برگزاری دوره‌های آموزش کوچینگ کرده و افرادی که از این دوره‌ها فارغ‌التحصیل شوند را به عضویت سازمان خود درآورده و به آن‌ها مجوز کوچینگ اعطا می‌کنند. دوره‌های آموزشی کوچینگ برگزارشده از سوی این دو سازمان در چند سطح بوده و مجوز کوچینگ اعطاشده به افراد نیز در چند سطح مختلف اعطا می‌شود.

ICF و ICI همچنین اقدام به تهیه و اعمال استانداردهایی برای کوچینگ کرده و صلاحیت‌هایی نیز برای کوچ تعریف کرده‌اند که افرادی که خواهان دریافت مجوز کوچینگ از سوی این دو سازمان هستند، موظف به احراز این صلاحیت‌ها و اجرای این استانداردها هستند.

درهمین‌باره: «صلاحیتهای کوچینگ »

کوچ کیست

آیا مدرک ICF و ICI برای کوچ کافی است؟

همان‌طور که گفته شد، تنها مدرک رسمی برای کوچینگ، مدارک ارائه‌شده از سوی فدراسیون بین‌المللی کوچینگ و انجمن بین‌المللی کوچینگ است. بااین‌حال برای یک کوچ خوب و تأثیرگذار، این مدارک لازم هستند اما کافی نیستند.

یک کوچ خوب برای اینکه بتواند تعامل بهتر و کامل‌تری با مراجعه‌کننده خود داشته و به شناخت کاملی از او برسد، باید مجهز به دانشی باشد که بیش از آنچه در ICI و ICF ارائه می‌شود است. یک کوچ حرفه‌ای و تأثیرگذار، باید به دانش روانشناسی مسلط بوده و حداقل دانش آکادمیک این رشته را داشته باشد. یک کوچ اگر دانش و مهارت مشاوره داشته باشد، توانایی دوچندانی در کوچینگ خواهد داشت، زیرا می‌تواند ابعاد بیشتری از مراجعه‌کننده خود را کشف کرده و به او انعکاس دهد.

پیشنهاد خواندنی: «مشاوره روانشناسی چیست؟»

دیگر عوامل تأثیرگذار در تشخیص یک کوچ حرفه‌ای

همان‌طور که گفتیم کوچ حرفه‌ای، حتماً باید مورد تائید ICF و ICI بوده و تائیدیه‌های آن‌ها را داشته باشد. از سویی دیگر داشتن تحصیلات در رشته روانشناسی امتیاز بزرگی محسوب شده و یک مشاور روانشناسی قطعاً کوچ بهتری خواهد بود. یک کوچ خوب چه ویژگی‌های دیگری باید داشته باشد؟

تجربه کوچینگ یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که یک کوچ حرفه‌ای باید داشته باشد. تجربه باعث می‌شود تا کوچ بتواند سریع‌تر مراجعه‌کننده را به مقصود برساند.

دانش دیگری که می‌تواند مهارت یک کوچ را افزایش دهد، دانش رفتارشناسی است. رفتارشناسی که شاید تا چندی پیش به‌عنوان دانش مکمل برای روانشناسان و کوچ‌ها تجویز می‌شد، امروز به‌عنوان یک دانش مستقل شناخته می‌شود. کوچی که رفتارشناسی بداند، مسلماً نسبت به کوچی که این دانش را ندارد چندین قدم جلوتر است.

برای اطلاعات بیشتر بهتر است یادداشت «رفتار شناسی DISC چیست؟» را مطالعه کنید.

فهرست ویژگی‌های یک کوچ حرفه‌ای

  • داشتن مدرک و مجوز کوچینگ از ICF یا ICI و یا هردو
  • فارغ‌التحصیل رشته روانشناسی
  • تسلط کامل به دانش رفتارشناسی
  • تجربه بالا و حُسن شهرت
کوچ چه کسی است؟

چگونه یک کوچ خوب مناسب خود پیدا کنیم

مواردی که در یادداشت «کوچ کیست؟» گفته شد البته ویژگی‌های قابل‌لمسی هستند اما یک کوچ خوب باید ویژگی‌های رفتاری و حرفه‌ای فروانی داشته باشد که کشف آن‌ها نیازمند تحقیق درباره آن‌ها است و شاید کار ساده‌ای نباشد. بااین‌حال با در نظر گرفتن موارد گفته‌شده و کمی تحقیق می‌توانید کوچ مناسب خود را پیدا کنید. در حال حاضر با در نظر گرفتن همین ویژگی‌ها، کوچ‌های بسیار خوب و مجربی در سراسر ایران مشغول به ارائه خدمات کوچینگ هستند که می‌توانید با جست‌وجو در اطراف خود آن‌ها را بیابید.

پریسا موسائی کوچ ICI و ICF، کارشناس ارشد روانشناسی و مدرس رفتارشناسی است. پریسا موسائی دوره‌های مختلفی ازجمله لایف کوچینگ، کوچینگ فردی و آموزش سلف کوچینگ برگزار می‌کند که برحسب نیاز خود می‌توانید در هرکدام از این دوره‌ها به‌صورت انفرادی یا گروهی شرکت کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره دوره‌های کوچینگ پریسا موسائی می‌توانید با شماره‌های درج‌شده در سایت تماس بگیرید و یا فرم درخواست وقت را پرکنید.

Related Posts

نظر شما چیه؟